Niektóre choroby najczęściej dokuczają nam w sezonie jesienno-zimowym. W tym czasie najczęściej atakują nas infekcje wirusowe, takie jak przeziębienie czy grypa. I chociaż w aptekach można obecnie znaleźć szeroki wybór saszetek na przeziębienie oraz ogromny asortyment leków na grypę bez recepty, to jednak warto spróbować zwalczyć taką infekcję domowym sposobami.
Dzięki temu można uniknąć przyjmowania leków, które nie pozostają przecież bez wpływu na nasze zdrowie i ogólne samopoczucie.
Jesiennym i zimowym przeziębieniom najczęściej towarzyszy ból i drapanie w gardle. Jest to jeden z najbardziej nieprzyjemnych objawów przeziębienia, tuż obok wodnistego kataru oraz bólu głowy. Istnieją jednak przepisy na domowe lekarstwa własnej receptury, które w mig pomogą nam rozprawić się z uporczywym bólem gardła. Jednym z prostszych jest sięgnięcie po rumianek. Wystarczy łyżkę suszonych kwiatów rumianku zalać szklanką gorącej wody i pozostawić napar na dziesięć-piętnaście minut (zamiast suchych kwiatów można również wykorzystać gotową herbatkę ekspresową z rumianku). Gdy napar będzie gotowy, wówczas należy zamoczyć w nim ręcznik i położyć na szyi. Kiedy okład ostygnie, wtedy napar należy ponownie podgrzać i znów zamoczyć w nim ręcznik.
Jest to jeden ze sprawdzonych domowych sposobów na ból gardła, który dodatkowo pobudza ukrwienie i pomaga szybko zlikwidować stan zapalny. Takie okłady ponadto hamują dalszy rozwój infekcji. Ból gardła można także zwalczać przy pomocy domowej płukanki z czarnego bzu. Taką miksturę przygotowuje się z kilku łyżek suszonych kwiatów czarnego bzu, które zalewa się gorącą wodą i pozostawia do wystudzenia. Do płukania gardła wykorzystuje się lekko ciepły odwar. Czarny bez na gardło sprawdza się znakomicie, a taki specyfik dodatkowo skutecznie hamuje rozwój przeziębienia. Ból i drapanie w gardle można także złagodzić przy pomocy płukania gardła roztworem sporządzonym z soli kuchennej lub sody oczyszczonej. Dość dobrze w tej roli sprawdzi się także sok z czerwonych buraków oraz napar z tymianku. Takie napary poza tym, że łagodzą ból to mają też działanie dezynfekujące i przeciwzapalne.
Jak się więc okazuje, istnieje naprawdę wiele domowych sposobów na walkę z bólem gardła, dzięki którym nie musimy sięgać po tabletki, które często przynoszą nam ulgę jedynie na chwilę. Jeśli ból jest wyjątkowo dokuczliwy, wtedy możemy też sięgnąć po siemię lniane – łyżeczkę zmielonych ziaren należy zalać wodą i chwilę odczekać. Taka mikstura świetnie nawilży śluzówkę gardła i krtani, a na ich ściankach dodatkowo utworzy warstwę ochronną.