Ból piersi u mężczyzn

Wstydliwe dolegliwości mężczyznZazwyczaj wszelkie problemy związane z bólem, obrzękiem czy zaczerwienieniem piersi dotyczą kobiet. Jak się jednak okazuje, nierzadko również Panowie cierpią na tego rodzaju dolegliwości. Należy jednak zdawać sobie sprawę, iż nie jest to wcale powód do wstydu, bowiem w skrajnych przypadkach nasilający się bądź długo nie ustępujący ból może doprowadzić do powstawania poważnych i niebezpiecznych zmian nowotworowych.

Jak okazuje się w świetle najnowszych badań, choroby piersi u mężczyzn dotykają obecnie wielu osób, nierzadko prowadząc do wystąpienia złośliwego nowotworu. Warto wiedzieć , iż w przypadku Panów rak piersi może okazać się bardziej niebezpieczny, choć występuje rzadziej niż u kobiet. Warto zatem na bieżąco monitorować stan własnego zdrowia i wykonywać regularne badania w przypadku wystąpienia bolesności piersi.

Mężczyźni niestety dość często ignorują objawy takie jak ból piersi, obrzęk, swędzenie czy zaczerwienienie brodawek, traktując to jako chwilowe zaburzenie. Należy jednak zdawać sobie sprawę, iż jeśli taki dyskomfort będzie się nasilał lub towarzyszyć mu będą inne, nieprzyjemne objawy trzeba niezwłocznie udać się do lekarza, który postawi trafną diagnozę i, jeśli wystąpi taka konieczność zleci specjalistyczne leczenie. Nie należy również wstydzić się swoich problemów związanych z nadwrażliwością piersi, bowiem wiele nie zdiagnozowanych w porę objawów prowadzić może do poważnych komplikacji.

Podobnie jak u kobiet, tak również u mężczyzn występują nierzadko różnego rodzaju zaburzenia hormonalne, których jednym z pierwszych objawów może być właśnie bolesność czy nadwrażliwość piersi. O ile jednak u Pań dyskomfort taki pojawiać się będzie zazwyczaj podczas menstruacji, na początku ciąży lub przy menopauzie, u Panów może wystąpić niemalże w każdym momencie i w każdym wieku.

Warto równie wiedzieć, iż nowotwór piersi u mężczyzn najczęściej jest chorobą genetyczną, zatem jeśli w naszej rodzinie zdarzył się przypadek zachorowania na raka należy zwracać szczególną uwagę na bolesne objawy. Sygnałem do niepokoju powinny być również wszelkie guzki i zgrubienia, wyczuwalne w obrębie jednej lub obu piersi oraz w dole pachowym. Bólowi piersi u Panów towarzyszyć może również ich odkształcenie lub krwawienie z sutków. W skrajnych przypadkach występuje także owrzodzenie lub powiększenie piersi. Panowie podobnie jak kobiety mogą więc samodzielnie wykonywać masaże i indywidualne badania, celem wykrycia najmniejszych choćby zmian.