Brak apetytu przy ZJD

brak apetytu

Z pewnością, zespół jelita drażliwego to choroba, na którą z roku na rok zapada coraz więcej osób. Niestety jej przyczyny nie są do końca znane, co znacznie utrudnia postawienie trafnej diagnozy, a także późniejsze leczenie. Warto podkreślić, że objawy wskazujące na ZJD mogą też oznaczać inne dolegliwości. W związku z czym, aby lekarz mógł wykluczyć inne schorzenia, musi najpierw przeprowadzić specjalistyczne badania oraz testy. Otóż, wśród przykładowych objawów możemy wymienić tu biegunkę, zatwardzenie czy bóle głowy. Nie zapominamy także o braku apetytu.

Na uwagę zasługuje fakt, że niechęć do jedzenia do jedna z pierwszych oznak choroby, jednakże często jest lekceważona. Oczywiście, brak apetytu może być spowodowany tym, że po spożyciu posiłków dana osoba ma problemy z wypróżnieniem, któremu zazwyczaj towarzyszy ból. Dlatego jedzenie nie jest  kojarzone z przyjemnością jak w przypadku większości ludzi tylko, np. ze skurczami brzucha, wzdęciami czy zgagą. Ponadto, w u niektórych pacjentów pojawia się uczucie przykrego smaku czy zapachu w ustach, które skutecznie zniechęca do przyjmowania posiłków. Oprócz tego, czasami po jedzeniu występują nudności i wymioty, a także odbijanie się, co też ma duży wpływ na brak apetytu.

Trzeba powiedzieć o tym, że niechęć do jedzenia skutkuje też utratą masy ciała, co może również doprowadzić do różnych powikłań. Przede wszystkim, osoby, które jedzą bardzo mało, przeważnie nie dostarczają do organizmu odpowiedniej ilości witamin czy minerałów, co może skutkować nasileniem się objawów chorobowych. Aby tego uniknąć, można próbować urozmaicić menu, aby nie wiało w nim nudą, ale zgodnie z zaleceniami lekarza. Jeżeli to nie pomoże, musimy się udać do lekarza, który przepisze nam środek na pobudzenie apetytu. Otóż, tego rodzaju preparaty często są przyrządzane na bazie ziół, a więc są dla nas bezpieczne.

Jak widać, brak apetytu to częsty objaw zespołu jelita drażliwego. Z pewnością, nie można go bagatelizować, ponieważ podstawą walki z chorobą jest właściwa dieta, bogata w witaminy i inne wartości odżywcze. A, co najgorsze, niechęć do jedzenia wiąże się nie tylko z utratą masy ciała, ale także towarzyszy mu uczucie zmęczenia, senności i apatii. Ponadto, brak apetytu jest szczególnie groźny dla maluchów i kobiet w ciąży, które potrzebują wielu witamin, a także kalorii do prawidłowego funkcjonowania.