Brak energii u dziecka

ciagle-zmeczone-dzieckoZmęczenie dotyka każdego z nas bez względu na wiek i płeć. Jedni z nas mają więcej energii i nie odczuwają tak dotkliwie zmęczenia po pracy, inni czują wzmożoną senność i potrzebują relaksu w domu, w otoczeniu rodziny by dojść do siebie i powrócić do pełni sił. Przemęczenie objawia się bardzo różnie. Zmęczone oczy to oznaka zbyt intensywnej i długotrwałej pracy przed komputerem lub nauki. Dłużej utrzymująca się bolesność mięśni i apatia, mogą sygnalizować nawet przewlekłe przemęczenie. Nie można też jednoznacznie, określić co najlepiej je wyeliminuje i które sposoby na zmęczenie są najskuteczniejsze. Każdy ma swoje metody a te powinny być zależne od wieku, pracy, jak i stanu zdrowotnego danej osoby.

Mogłoby się wydawać, że dzieci nie odczuwają zmęczenia. Niejednokrotnie słyszy się stwierdzenie, że są wręcz wulkanami energii, co zadziwia rodziców. Jednakże nawet naszym małym milusińskim mogą przytrafić się chwile zmęczenia. Szczególnie intensywna nauka, powrót do szkoły po wakacjach, albo przebyte infekcje osłabiają, spowalniając powrót do pełni sił. Zmęczenie u dziecka objawia się apatią, często brakiem apetytu, rozdrażnieniem, niemożnością skupienia się na prostych czynnościach, nie mówiąc już o nauce. Nawet przedszkolaki mogą cierpieć na przemęczenie, a często stwierdza się je u dzieci w przedziale wiekowym od 6 do 12 lat.

Symptomami, które szczególnie powinny budzić niepokój, to zasypianie w ciągu dnia, niechęć do jakichkolwiek zajęć, apatia, którą najłatwiej przezwyciężyć wpatrując się w telewizor długimi godzinami. To zachowania groźne, ponieważ mogą rozwinąć się w stan poważniejszy, skutkujący nawet depresją. Jak pomóc dziecku w chwilach osłabienia?

Pierwszą rzeczą na jaką zwracamy uwagę jest właściwa dieta. Dbamy o regularne posiłki dziecka, obfitujące w białko. W zbilansowanych posiłkach nie może zabraknąć warzyw i nieco mniejszej porcji owoców. Słodycze są ważne, ale powinny być ograniczone do minimum. Zamiast zwykłej czekolady, zaproponujmy dziecku zbożowy baton. Bardzo dobre są również sezamki bez czekolady, to duża dawka sezamu, a jak wiadomo jego ziarna wpływają na lepszą pracę mózgu.

Zwykle na chroniczne przemęczenie cierpią dzieci mające dużo obowiązków. Ich dzień jest wypełniony szkołą, dodatkowymi zajęciami pozalekcyjnymi i nauką w domu. Poza tym przyczynami mogą być alergie, anemia, choroby wirusowe jak i grzybicze a także pasożytnicze. By je wykluczyć należy udać się do lekarza.