Burak nie tylko na anemię

Z pewnością wielu z nas uważa buraki ćwikłowe za zwykłe, powszechne warzywa o raczej niskich walorach zdrowotnych. W świetle najnowszych badań okazuje się jednak, iż to z pozoru niedocenione warzywo jest źródłem wielu niezbędnych dla zdrowia i poprawnego funkcjonowania organizmu witamin i mikroelementów.

Buraki ćwikłowe cenione są przez dietetyków w szczególności z uwagi na fakt zawartości w nich znacznych ilości kwasu foliowego, czyli innymi słowy – witaminy B9. Reguluje ona prawidłowy wzrost komórek organizmu, pozytywnie wpływa na system nerwowy i ma ogromny wpływ na dobre samopoczucie. Kobiety w ciąży powinny często jeść buraki ćwikłowe, ponieważ kwas foliowy dobrze działa na utrzymanie prawidłowej wagi noworodka oraz bierze udział w przechowywaniu materiału genetycznego. Ponadto, buraki zawierają również witaminę C, A, B3 i B6, dlatego zaleca się ich spożywanie szczególnie osobom cierpiącym na anemię. Jednakże na tym nie koniec zastosowań pospolitego buraka.

W warzywie tym znajduje się także wiele innych potrzebnych organizmowi substancji, z których najważniejszymi są z pewnością magnez, fosfor i żelazo. Sok z buraków, dzięki zawartości potasu świetnie gasi pragnienie oraz leczy… kaca. Co więcej, buraki są jarzyną niepozbawioną błonnika, przez co okazują się niskokaloryczne i łatwostrawne, zatem można jeść je choćby i codziennie, do obiadu.

Dzięki obecności wspomnianych substancji odżywczych i witamin, buraki doskonale sprawdzają się jako domowy lek na przeziębienia i anginę, ponadto neutralizują wolne rodniki i zapobiegają występowaniu zmian nowotworowych. Witamina B1 dodatkowo chroni przed miażdżycą, hamuje powstawanie siniaków i zapobiega przed odkładaniem się złego cholesterolu. Domowe przetwory i przekąski z buraków mogą również w znacznym stopniu złagodzić zgagę i nadkwaśność, ponieważ buraki regulują gospodarkę zasadowo-kwasową w naszym organizmie.

Częste spożywanie buraczków ćwikłowych niewskazane jest jedynie osobom cierpiącym na cukrzycę, a to z powodu dużej zawartości węglowodanów. Z tego samego jednak powodu buraki okazują się świetnym źródłem energii, dlatego ich jedzenie polecamy sportowcom i osobom wiodącym aktywny tryb życia.