Cała prawda o cholesterolu

dieta niskocholesterolowaSłysząc słowo „cholesterol” wiele osób oblewa zimny pot. Rzeczywiście, słowo to kojarzy się bardzo negatywnie. Czy cholesterol rzeczywiście jest taki dla nas groźny? Sam cholesterol na pewno nie. Jest to niezbędny składnik w naszym organizmie, który odpowiada za wiele ważnych procesów. Cholesterol to składnik pożywienia, o którym wiele mówią kardiologowie czy dietetycy. Według wielu specjalistów, cholesterol jest zły i szkodzi właściwie na wszystko. Osłabia serce, pogarsza wzrok, słych, sprzyja chorobie alzheimera czy nawet zagraża naszej płodności. W wielu przypadkach są to wierutne bzdury. Nie oznacza to jednak, że nie powinniśmy zwrócić na to uwagi. Tak naprawdę może nam szkodzić nie sam cholesterol, a wysoki jego poziom.

Tłusta dieta nie powinna być naszą codziennością. To właśnie ona nierzadko może być przyczyną bardzo wielu problemów. Warto jednak zastosować kilka porad, które pomogą uniknąć przykrych, niebezpiecznych sytuacji związanych z wysokim poziomem cholesterolu we krwi.

Dlaczego w ogóle cholesterol nam szkodzi? Tak jak było wspomniane wcześniej – w małych, odpowiednich ilościach jest on niezbędny dla naszego organizmu. Jest niezwykle ważny dla naszych komórek. Na przykład bierze udział wytwarzaniu różnego rodzaju hormonów. Poza tym cholesterolu potrzebuje również nasz układ odpornościowy. Nadmiar jednak szkodzi. Ale wiadomo, że nadmiar właściwie wszystkiego może nam zaszkodzić.

Jeżeli spożywamy za dużo potraw bogatych w cholesterol, to na pewno nie wpływa to zbyt korzystnie na nasze tętnice. W krwi bowiem krąży wówczas za wiele tłuszczu. Jego cząsteczki osadzają się na ściankach naczyń wieńcowych, które prowadzą krew prosto do serca. Osadzają się także na tętnicach, które zaopatrują naczynia mózgowe. Jeżeli proces tego typu trwa bardzo długo, to tętnice robią się coraz węższe. Gdy jednak z nich zatka się, to wstrzyma przepływ krwi. A stąd już niedaleko do zawału albo udaru. Cholesterol, o którym teraz mowa, to tak zwany zły cholesterol. W organizmie jednak znajdziemy także ten „dobry cholesterol”.

Od czego zależy taki a nie inny poziom cholesterolu w naszym organizmie? To zależy od bardzo wielu czynników. Mogą mieć wpływ na to geny, waga, praca wątroby, nadciśnienie, stres czy na przykład dieta. To wszystko może w bardzo dużym stopniu wpływać na poziom naszego cholesterolu. Dlatego warto zmienić nie tylko sposób żywienia (mniej tłustych potraw, jajek, masła) i zwiększyć aktywność fizyczną. Wiele osób nadal nie zdaje sobie sprawy z tego, że aktywność fizyczna nie jest potrzebna tylko po to, aby schudnąć, ale także po to, aby zmniejszać poziom cholesterolu we krwi. Bo sport to naprawdę samo zdrowie i warto o tym pamiętać!

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.