Cesarskie cięcie – wady i zalety

Z pewnością zdecydowana większość przyszłych matek pragnie urodzić dziecko w sposób naturalny. Jednakże może okazać się to niemożliwe ze względu na stan zdrowia matki lub dziecka oraz poważne komplikacje, powstałe w wyniku przenoszenia czy nie donoszenia ciąży.

Widmo cesarskiego cięcia, czyli operacyjnego i bardziej inwazyjnego porodu zazwyczaj przeraża przyszłe mamy, szczególnie zaś te, które oczekują swojego pierwszego dziecka. Aby rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące cesarskiego cięcia powiemy tu co nieco o jego wadach, ale i ważnych zaletach.

Bez wątpienia najbardziej rzucającą się w oczy wadą powszechnie nazywanej „cesarką” operacji jest fakt, iż jest to zabieg dość skomplikowany. Co więcej, w trakcie cesarskiego cięcia nacięte zostają mięśnie i tkanki, na których zostaje niestety bardzo brzydka i mocno widoczna na brzuchu blizna. Co więcej, po wykonanym zabiegu cesarskiego cięcia zajście w ciążę jest oczywiście możliwe, jednakże powinno się odczekać co najmniej dwa lata pomiędzy kolejnymi ciążami. Pierwsza cesarka stwarza bowiem ryzyko rozejścia się blizn na macicy w przypadku kolejnej ciąży (szczególnie jeśli i ta będzie zakończona cesarskim cięciem).

Mimo, że poród przez cesarskie cięcie zdaje się wielu kobietom łatwiejszy, nierzadko nie zdają sobie one sprawy z faktu, iż o wiele dłużej będą dochodziły do siebie po cesarce niż po naturalnym porodzie. W tym miejscu warto też wspomnieć o psychicznych aspektach podjęcia decyzji o przeprowadzeniu zabiegu cesarskiego cięcia. Operacja wyklucza bowiem pierwszy, naturalny kontakt z dzieckiem, ponieważ matka po operacji nie będzie w stanie nawet utrzymać na ręku noworodka.

Kolejną wadą cesarki jest też znaczne utrudnienie późniejszego karmienia dziecka piersią.Jednakże cesarskie cięcie ma również wiele zalet. Jedną z ważniejszych jest fakt, iż drogi rodne nie zostają w żaden sposób uszkodzone poprzez przechodzące przez nie dziecko. Decydując się na cesarkę nie będzie też konieczności bolesnego i nierzadko bardzo skomplikowanego rozszerzania szyjki macicy ani wywoływania skurczów porodowych. Podczas operacji dziecko zostanie bowiem bardzo delikatnie wyjęte z macicy.

Naturalny poród okazuje się nierzadko także bardzo bolesny. Wiele przyszłych mam martwi się również, że nie wystarczy im sił na prawidłowe parcie, co może skutkować poważnymi konsekwencjami. Aby więc wyeliminować ryzyko niedotlenienia dziecka podczas porodu na skutek nieprawidłowego oddychania, śmiało można zdecydować się na bezpieczniejszą i wygodniejszą cesarkę.