Co może oznaczać wysypka pod pachami?

wysypka-pod-pachamiSkóra pod pachami jest bardzo delikatna i wrażliwa, dlatego jej pielęgnacja może nam sprawiać wiele problemów. Dodatkowym problemem u wielu osób jest nadmierna potliwość, która często wiąże się z nieprzyjemnym zapachem potu oraz z gromadzeniem się bakterii. To właśnie dlatego prawidłowa pielęgnacja skóry pod pachami nie powinna ograniczać się wyłącznie do usuwania uciążliwego owłosienia.

W trosce o delikatną skórę pach, warto sięgać po kosmetyki wzbogacone substancjami nawilżającymi oraz łagodzącymi podrażnienia. Z podrażnieniami boryka się wiele kobiet – taka przypadłość może objawiać się nie tylko zaczerwienieniem, ale i swędzącą skórą pod pachami. Co więcej, niekiedy może pojawić się wysypka pod pachami, która zazwyczaj nie wygląda zbyt estetycznie. Jeśli skórę pod pachami najczęściej golimy przy pomocy zwykłej maszynki jednorazowej, wówczas przyczyna tego rodzaju dolegliwości może tkwić właśnie w sposobie depilacji. Być może ostrze maszynki podrażnia skórę, która nie jest wystarczająco nawilżona. Wówczas warto zmienić metodę depilacji skóry pod pachami.

Trzeba jednak wiedzieć, że niewłaściwy sposób depilacji to nie jedyna przyczyna wysypki pod pachami. Do pojawienia się czerwonych krostek mogą przyczynić się także różne inne czynniki, w tym między innymi stosowanie niewłaściwych kosmetyków. Jeśli zaobserwujemy u siebie wysypkę pod pachami, wówczas zwróćmy uwagę na to, po jakie antyperspiranty czy dezodoranty sięgamy. Być może zawierają one w swoim składzie substancje, które wywołują u nas reakcję alergiczną. Warto wiedzieć, że w takich kosmetykach często pojawiają się związki glinu, których celem jest blokowanie potu. Jeśli będziemy mieć pewność, że to właśnie dezodorant jest przyczyną podrażnionej skóry pod pachami, wówczas taki kosmetyk wystarczy zmienić na bardziej naturalny.

Jednak zmiana dezodorantu może być niewystarczająca – czerwona wysypka pod pachami może także pojawić się na skutek rozwijającego się stanu zapalnego bądź infekcji grzybiczej. W takich sytuacjach na ogół konieczna jest wizyta u lekarza dermatologa, który obejrzy skórę pod pachami i zleci przeprowadzenie badań.

Jeśli nasza skóra jest wrażliwa i bardzo podatna na podrażnienia, wówczas warto zainwestować w odpowiednie kosmetyki do codziennej pielęgnacji pach. Do przemywania skóry najlepiej używać łagodnych płynów o niskim pH, ale dość dobrze powinny sprawdzić się także mydła oraz inne preparaty o działaniu antyseptycznym i antybakteryjnym. Nie zapomnijmy także o systematycznym natłuszczaniu skóry pod pachami.