Co to są sztuczne jajniki?

sztuczny-jajnikPrawidłowo funkcjonujący żeński układ rozrodczy spełnia kilka ważnych zadań. Po pierwsze zajmuje się comiesięczną produkcją komórki jajowej, która po połączeniu z plemnikiem daje początek nowemu życiu. Po drugie, jeśli dojdzie do zapłodnienia, zajmuje się zachowaniem ciąży i stworzeniem optymalnych warunków do rozwoju zarodka a potem płodu. Po trzecie produkuje żeńskie hormony płciowe, które mają wpływ nie tylko na cykl miesiączkowy, ale także na cały organizm.

Produkcją hormonów zajmują się zwłaszcza jajniki (żeńskie gonady). Co zatem w sytuacji, kiedy organów tych zabraknie?

Dla ratowania zdrowia i życia kobiety czasem konieczne jest wycięcie jajników. Tak dzieje się, gdy w wyniku zaniedbania lub błędnej diagnozy nie zostanie podjęte leczenie cysty (torbieli) na jajniku. Konsekwencją tego jest jej pęknięcie i operacyjne usunięcie razem z jajnikiem. Wycięcie gonad może być następstwem podjęcia złej terapii w przypadku zapalenia przydatków, czyli jajników i jajowodów. Wystarczy, że zostanie zastosowany antybiotyk z niewłaściwej grupy i choroba zamiast ustąpić nasili się do tego stopnia, że tylko zabieg chirurgiczny okaże się skutecznym leczeniem. Usunięcie jajników jest również koniecznością, gdy kobieta cierpi na nowotwór złośliwy jajnika.

Nawet jeśli kobieta nie zachoruje na żadną z powyższych chorób, prędzej czy później jej jajniki zaczną wygasać i przestaną spełniać swoje dotychczasowe funkcje. Bez produkcji komórek jajowych organizm sobie poradzi, gorzej z niedoborem hormonów. Wtedy stosuje się tak zwaną hormonalną terapię zastępczą, polegającą na przyjmowaniu hormonów płciowych wytwarzanych syntetycznie. Terapia ta ma na celu wyrównanie poziomu hormonów płciowych produkowanych do tej pory przez jajniki. Terapia ta jednak ma wiele skutków ubocznych. Kobietom z usuniętym jajnika z pomocą mogą przyjść sztuczne jajniki. Jest to terapia opracowana przez amerykańskich naukowców i określana przez nich jako skuteczniejsza i bezpieczniejsza od terapii tradycyjnej.

Sztuczne jajniki nie są urządzeniem. To nazwa specyfiku farmakologicznego. Preparat powstał po przeprowadzeniu doświadczenia na szczurzych komórkach. Z ich jajników pobrano dwa rodzaje komórek: ziarniste i tekalne. Następnie komórki (każdy rodzaj osobno i obydwa rodzaje razem) umieszczono w kapsułkach z kwasu alginowego. Przez trzydzieści dni obserwowano ich funkcje hormonalne i żywotność. Po tym czasie okazało się, że komórki nie tylko przeżyły, ale także wykazują właściwości lecznicze. Ich przyjmowanie powoduje produkcję białek odpowiedzialnych za regulację cyklu miesiączkowego. Są to aktywina i inhibina. Co więcej, jeszcze w trakcie trzydziestodniowej obserwacji, komórki stymulowane hormonami folikulotropowym (FSH) i luteinizującym (LH) produkowały estradiol. Hormon ten między innymi pobudza przemianę materii i zapobiega odwapnianiu kości, czyli przeciwdziała osteoporozie.