Czy chrapanie jest chorobą?

leczenie-chrapaniaChrapanie najczęściej traktowane jest jako temat z jednej strony żartów, z drugiej narzekań. Żartujemy z odgłosów wydawanych przez najbliższych, z którymi mieszkamy, często także mamy z ich powodu sami problemy ze snem, nie mogąc zmrużyć oka. Odgłosy nocne, które słychać nieraz w całym domu, to mimo wszystko zawsze powinien być sygnał, że dana osoba ma poważny problem. Czasami przyczynami chrapania są przeziębienie, zatkany nos, polipy w nosie.

Są to o tyle niegroźne powody, że można je łatwo usunąć i tym samym pozbyć się uciążliwego, zwłaszcza dla innych, chrapania. Stosuje się w tym celu spraye, krople udrażniające, inhalacje, plastry na nos rozszerzające układ nosowy i ułatwiające swobodny przepływ powietrza. Znaczenie częściej jednak chrapanie to objaw zwiotczenia tkanek podniebienia miękkiego i języczka, a chrapanie u małych dzieci może również być powodowane przez wiotkość mięśni krtani. U dzieci do 2 roku życia powinny się one całkowicie wykształcić i tym samym chrapanie ustaje. Chrapanie u dorosłych spowodowane zwiotczeniami to już poważniejsza sprawa, ponieważ nieleczone może prowadzić do nocnego bezdechu sennego, fachowo określanego, jako Obturacyjny Bezdech Senny.

Jest on zespołem zjawisk potencjalnie zagrażających życiu. Podczas snu dochodzi do ograniczenia przepływu powietrza przez mięśnie gardła, krtani, języka. Organizm jest niedotleniony a osoby dotknięte bezdechem są senne w dzień, cierpią na nadciśnienie krwi, bywają rozdrażnione. Patrząc z tej perspektywy samo chrapanie jest nie tyle chorobą, co objawem chorobowym. Powodowane jest przez drgania zwiotczałych mięśni, co powoduje wytwarzanie nieprzyjemnych dla uszu innych śpiących osób dźwięków. Można chrapanie uważać za dolegliwość z punktu widzenia właśnie głośnych odgłosów. Uważa się, że jest przypadłością rodzinną, dlatego jeżeli rodzice mają z tym problem, ich dzieci mogą przypuszczać, że jeśli chrapanie występuje u nich jest dziedziczne.

Na szczęście można a nawet trzeba leczyć chrapanie i jego przyczyny. Stosuje się w tym celu ziołowe kuracje, spraye, aerozole mające poprawiać elastyczność mięśni podniebienia oraz plastry na nos. Jednak najlepsze efekty dają mimo wszystko operacyjne metody leczenia chrapania takie jak chirurgia radiofalowa, laserowe poprawianie stanu podniebienie miękkiego i implanty utrzymujące je w pozycji niepowodującej chrapania.