Czy cukrzyca ciążowa szkodzi dziecku?

Cukrzyca w ciążyNiektóre panie, które spodziewają się dziecka dowiadują się po odpowiednim badaniu w tym kierunku, że mają cukrzyce ciążową. Najprawdopodobniej wynika to ze zmian hormonalnych, jakie zachodzą podczas ciąży w organizmie kobiety. Należy udać się wówczas do diabetologa i zastosować się do jego zaleceń. Oczywiście pierwsze pytanie, jakie nasuwa się każdej przyszłej mamie to czy cukrzyca może być groźna dla dziecka. Jeśli będzie postępowała zgodnie z tym, co poradził jej lekarz nie powinno dojść do żadnych powikłań. Zbyt wysoki cukier we krwi można skutecznie obniżać i chronić w ten sposób maleństwo przed następstwami związanymi z przecukrzeniem krwi ciężarnej kobiety.

Jak powinna postępować kobieta z cukrzycą ciążową, aby ochronić siebie i swoje dziecko przed jej następstwami? Po pierwsze musi przyzwyczaić się do codziennego sprawdzania poziomu cukru we krwi. Kolejna sprawa to odpowiednia dieta. Jej ustalenie jest nieco bardziej skomplikowane niż w przypadku innych osób, bo trzeba uwzględnić potrzeby związane i z cukrzycą, i z ciążą. Zalecana jest też pewna porcja ruchu, bo pomaga to obniżać poziom glukozy we krwi. W końcu jeśli chodzi o kwestię przyjmowania insuliny, to zależy to od  ilości cukru we krwi. Codzienne zapisywane pomiarów pomaga zadecydować lekarzowi czy wstrzykiwanie insuliny jest konieczne. Jeśli stwierdzi, że tak nie należy się bać o dziecko. Przecukrzona krew matki może być dla niego szkodliwa, a insulina ma właśnie zapobiec jakimkolwiek powikłaniom.

Jeśli chodzi o sam poród, to u kobiet z cukrzycą może nastąpić on przed terminem. Często więc bywa tak, że są one przyjmowane do szpitala jakiś czas wcześniej. Z drugiej jednak strony bywa też tak, że pojawia się konieczność wywoływania porodu, bo łożysko nie pełni już właściwie swojej funkcji. Poza tym dzieci kobiet z cukrzycą ciążową bywają naprawdę duże. Może to być wskazaniem do cesarskiego cięcia. Natomiast sam fakt, że kobieta ma cukrzycę nie jest jednoznaczny z tym, iż będzie miała robioną cesarkę. Jeśli tylko jest to możliwe może rodzić w naturalny sposób. Podaje się jej wówczas dożylnie insulinę oraz glukozę, aby na bieżąco regulować poziom cukru we krwi. W większości przypadków dzieci urodzone przez matki z cukrzycą ciążową nie są obciążone tym problemem. Również u matek cukrzyca może zaniknąć po porodzie. Istnieje pewne ryzyko, że pojawi się w kolejnej ciąży. Natomiast w ciągu następnych lat powinny regularnie sprawdzać poziom glukozy we krwi, bo może u nich wystąpić cukrzyca typu 2. Tak bywa niestety nawet u połowy z nich.