Czy można osiwieć w jeden dzień?

Jakie są przyczyny siwienia?Siwienie prędzej czy później spotka każdego z nas. Na temat tego nadchodzącego naturalnie wraz z wiekiem zjawiska powstaje jednakże wiele mitów i powiedzeń. Mówi się między innymi, że osiwieć można w jeden dzień na wskutek stresu czy traumatycznego wydarzenia. Czy jednak na prawdę możliwe jest tak szybkie utracenie pigmentacji włosów?

W pewnym wieku każdy z nas z pewnością osiwieje z całkowicie naturalnych przyczyn. Stopniowe zanikanie barwników w strukturze włosa następuje zazwyczaj po przekroczeniu 30. lub 40. roku życia, choć nierzadko przedwczesne siwienie może dotyczyć także dwudziestokilku-latków, za co zazwyczaj odpowiedzialne są geny lub przebyte choroby, powodujące niedobory witamin i składników mineralnych.

Proces siwienia oczywiście może przebiegać w bardzo szybkim tempie, jednakże całkowita zmiana koloru włosów przez utracenie barwników w ciągu jednego dnia wydaje się niemożliwa, nawet w wyniku silnego stresu. Stosunkowo szybkie siwienie może zdarzyć się w szczególności w przypadku osób, których organizm jest bardzo osłabiony. Na tempo siwienia ma wpływ między innymi zawartość witaminy z grupy B.

Jako jedną z głównych przyczyn siwienia w młodszym wieku często podaje się niekorzystne działanie stresu, kiedy to z naszego organizmu wypłukiwane są ważne substancje i składniki mineralne. Być może, w niektórych przypadkach proces pojawiania się srebrzystych kosmyków zachodzi bardzo szybko, jednakże zapewne nigdy nie będzie to okres zaledwie jednego dnia, chociaż z pewnością każdy z nas zna historię o osobie, która osiwiała w ciągu jednej nocy, na skutek osobistej tragedii czy traumy.

Mówiąc o nagłym, bardzo szybko postępującym siwieniu należy także rozróżnić obszar ciała, na którym pojawiają się srebrne pasma. Nierzadko szybciej może następować siwienie brody lub brwi niż włosów na głowie i to niezależnie od przebytego stresu, nerwów, szoku czy długotrwałej i osłabiającej ciało choroby. Należy również pamiętać, iż siwizna może pojawiać się na wskutek wielu zaburzeń hormonalnych cy nieprawidłowego działania naszego organizmu. Mimo to, nasze ciało będące przecież nadal zagadką dla wielu badaczy być może potrafi zareagować na nieprzyjemne wydarzenia w tak szybkim tempie, powodując całkowite osiwienie nawet u młodej osoby.