Czy opalanie topless jest zdrowe?

Czym jest naturyzm?W sezonie letnim, kiedy nierzadko wyjeżdżamy na zagraniczne urlopy by cieszyć się słońcem, ciepłą wodą i złocistym piaskiem, pragniemy również efektownie i ładnie się opalić. Nie zawsze jednak opalanie będzie służyło naszej skórze i całemu ciału.

W oparciu o najnowsze badania i porady ekspertów postaramy się odpowiedzieć na pytanie, czy popularne obecnie w wielu krajach Europy opalanie topless nie jest niebezpieczne dla skóry. Jak się bowiem okazuje, opalanie nago lub częściowo nago ma swoich zwolenników jak i zdecydowanych przeciwników.

Wiele kobiet przyznaje obecnie, iż urlop na Chorwacji, wczasy w Hiszpanii czy wakacyjny wyjazd na francuskie wybrzeże nierzadko wiąże się z opalaniem topless. Turystki pragną bowiem przywieźć z zagranicznych wojaży nie tylko piękne zdjęcia czy pamiątki, ale również naturalną, wyrazistą i równomierną opaleniznę. Dlatego podczas rodzinnego plażowania z dziećmi nierzadko rezygnują z górnej połowy stroju kąpielowego.

Problem bezpiecznego opalania topless dotyczy również zwolenniczek ruchu nudystycznego, zwanego potocznie Kulturą Wolnego Ciała i popularnego zarówno za granicą jak i w Polsce od połowy XX wieku. Nudyści i naturyści wypoczywają na plażach niemal całej Europy, także w wielu turystycznych kurortach w krajach śródziemnomorskich, nie zważając na możliwe komplikacje i schorzenia skóry, powstałe na wskutek opalania delikatnych i wrażliwych miejsc. Przed wybraniem się wakacje nad morzem warto więc nie tylko zapoznać się z zasadami korzystania z plaż dla nudystów, ale również z zaleceniami ekspertów, dotyczącymi zdrowego opalania topless.

Lekarze i specjaliści wskazują przede wszystkim na problemy dermatologiczne, występujące po długotrwałym opalaniu. Wrażliwa i delikatna skóra na biuście, która na co dzień nie widzi słońca już po kilkudziesięciu minutach na słońcu może się czerwienić i łuszczyć. Brak odpowiedniej ochrony może także powodować po opalaniu silne pieczenie i ból piersi. Aby zapobiegać takim sytuacjom warto przede wszystkim używać kremów i olejków z mocnym filtrem, który uchroni wrażliwą brodawkę sutkową i piersi przed niebezpiecznym promieniowaniem UV. Opalanie na plaży w mocnym słońcu powinno też przebiegać stopniowo. Dzięki temu zapobiegniemy spieczeniu się „na raczka” i przesuszeniu skóry. Warto również opalać się podczas uprawiania sportu, na przykład gry w siatkówkę plażową lub joggingu.