Czy poród musi boleć?

jak-zmniejszyc-bol-porodowyOkres ciąży to czas, kiedy można przygotować się spokojnie do wielu rzeczy. Urządzić pokoik dziecka, zebrać wszystkie rzeczy potrzebne dla maluszka, a także dowiedzieć się jak go pielęgnować. Ważne jest również odpowiednie przygotowanie się do porodu. Zwykle każda kobieta chce wiedzieć jak będzie przebiegał oraz jak można poradzić sobie z bólem. Poza tym można albo nastawiać się na ból z jak największym spokojem, albo zaplanować jak skutecznie go złagodzić, bo istnieją na to różne metody.

Są kobiety, które uważają że poród powinien przebiegać jak najbardziej naturalnie. Cesarka na życzenie jest dla nich w ogóle nie do pomyślenia, ale są one również przeciwne podawaniu znieczulenie zewnątrzoponowego by poród przebiegał bez bólu. Argumenty są tutaj różne. Biorą pod uwagę możliwość wystąpienia skutków ubocznych, bezpieczeństwo dziecka, a także nawet intensywność przeżycia tego wyjątkowego wydarzenia. Często skupiają się one natomiast na metodach relaksacyjnych, nauce oddychania oraz odpowiednich ćwiczeniach fizycznych, dzięki którym poród powinien być łatwiejszy i szybciej przebiegać. Natomiast można także zdecydować się na urodzenie dziecka w wodzie. Działa ona w sposób rozluźniający i rzeczywiście ból podobno może znacznie się zmniejszyć. Poza tym narządy wewnętrzne również stają się na tyle podatne na ten ogólny relaks, że dziecku łatwiej jest przeciskać się przez nie.  W związku z tym rodzi się szybciej i z mniejszym wysiłkiem. Ważną rzeczą jest to, że kobieta może dość łatwo zmieniać pozycje w wannie. Natomiast jeśli kobieta chce urodzić w wodzie powinna odpowiednio wcześnie wybrać szpital i zarezerwować salę, w której będzie to możliwe.

Jednym ze sposobów radzenie sobie ze strachem przed porodem i bólem z nim związanym jest zdecydowanie się na rodzenie z partnerem. Dla wielu kobiet takie wsparcie jest niezwykle ważne. Oczywiście istotne jest to, żeby zarówno kobieta, jak i mężczyzna nie mieli żadnych oporów przed porodem rodzinnym. Jeśli któreś z nich będzie odczuwało dyskomfort, to może to nawet utrudnić sytuację. Kolejną rzeczą do przemyślenia jest zapewnienie sobie za odpowiednią opłatą jak najlepszych warunków w szpitalu. Wśród nich może być opieka wybranej położnej oraz lekarza, jednoosobowy pokój oraz oczywiście znieczulenie. W sumie co 10 kobieta decyduje się na znieczulenie zewnątrzoponowe. Jego cena może wynosić od 400 do 700 zł. Ważne jest to, aby odpowiednio rozpoznać symptomy zbliżającego się porodu i przyjechać do szpitala na tyle wcześnie, aby podanie znieczulenie było jeszcze możliwe. Poza tym trzeba się zorientować w jaki sposób zapewnić sobie obecność anestezjologa przy porodzie, bo tylko on może podać kobiecie znieczulenie. Ponieważ osłabia ono nie tylko ból, ale także wyczuwanie skurczów, to bardzo ważna jest ścisła współpraca z położną, która będzie mówiła kiedy przeć.