Czy wybielanie zębów boli?

wybielanie-zebow-u-dentystyPiękny, nieskazitelnie biały uśmiech. Jedni zawdzięczają go dokładnej, systematycznej higienie jamy ustnej- częstemu szczotkowaniu zębów, używaniu dobrej jakości pasty, płynów do płukania i nici dentystycznych. Natomiast inni- postanawiają go sobie kupić.
Gabinety stomatologii estetycznej mają w swojej ofercie profesjonalne wybielanie zębów. Przebieg takiego zabiegu uzależniony jest zastosowanej technologii, którą dostosowuje się, między innymi, do stopnia zaawansowania przebarwień. Poza nakładkami nasączonymi specjalnym preparatem, można rozjaśnić uśmiech za pomocą lampy czy wiązki lasera.
Przed przystąpienie do zabiegu należy wyleczyć zęby z ubytków próchniczych oraz usunąć kamień. W przeciwnym razie, istniałoby ryzyko bolesnych powikłań w postaci, na przykład, stanu zapalnego.

Część pacjentów w trakcie wybielania odczuwa pewien dyskomfort zębów, a nawet delikatny ból, ponieważ niektóre środki stosowane przy usuwaniu przebarwień, zwiększają wrażliwość zębów. Poziom odczuwalnych dolegliwości bólowych jest tu kwestią całkowicie indywidualną.

Wybielanie zębów jest całkowicie bezpieczne, nie osłabia zębów ani nie niszczy szkliwa, jednak tuż po zabiegu większość pacjentów zmaga się z łagodnymi dolegliwościami typowymi dla nadwrażliwości zębów. Wówczas spożywanie zimnych, gorących, kwaśnych i słodkich pokarmów i napojów, wiąże się z krótkotrwałym, przeszywającym bólem, który ustępuje, na ogół, do kilku godzin po zabiegu. U niektórych osób ten stan utrzymuje się dłużej- nawet kilka dni.

Jeżeli jednak obawiamy się zabiegu wybielania zębów w gabinecie stomatologicznym albo gdy jego koszt, wahający się w granicach 700-2000 złotych, przekracza nasze możliwości finansowe, wówczas możemy skorzystać ze zdecydowanie tańszych i zupełnie bezbolesnych sposobów rozjaśniania uśmiechu. Nieestetyczne, powierzchowne przebarwienia i osad z kawy, herbaty czy dymu papierosowego, można zwalczyć za pomocą wybielającej pasty do zębów, zawierającej środki o wysokim poziomie ścieralności.

Chętnie stosowane są także żele i paski wybielające, które nakłada się na noc. Zawierają one substancje substancje wybielające, które choć nie są tak silne jak te stosowane przy zabiegu w gabinecie, to zapewniają delikatne 3- 4 tonowe rozjaśnienie. W utrzymaniu nieskazitelnego uśmiechu pomogą także wybielające gumy do żucia, stosowane w sytuacji, gdy nie mamy możliwości wyszczotkowania zębów.

Obecnie panująca moda na nieskazitelny look narzuca konieczność posiadania śnieżnobiałego uśmiechu. Odpowiedzią na tę potrzebę są bogate oferty gabinetów stomatologii estetycznej, proponujące zabiegi wybielania zębów. W ciągu kilku godzin spędzonych w gabinecie, możemy pozbyć się brzydkich przebarwień i osadów. Należy jednak pamiętać, że aby efekt białych zębów pozostał na stałe, trzeba ten zabieg powtarzać co jakiś czas. Przy czym, należy być przygotowanym na niewielkie dolegliwości bólowe związane z dyskomfortem podczas wykonywania zabiegu oraz z nadwrażliwością tuż po jego zakończeniu, trwającą do kilkunastu godzin.