Dieta podczas pierwszych tygodni karmienia piersią

dieta podczas karmienia piersią

W pierwszej kolejności należy wspomnieć o tym, że dziecko w okresie karmienia potrzebuje więcej kalorii niż podczas ciąży, w związku z czym dieta matki musi być zróżnicowana i co najważniejsze bogata w witaminy i minerały. Oczywiście, to nie znaczy, że kobieta powinna się przejadać, ale w zupełności wystarczy, jak będzie jadła do syta. Ponadto, stawiamy wyłącznie na dania lekkostrawne, aby były bezpieczne dla dziecka i nie wywołały np. wzdęcia, bólu brzucha czy problemów z wypróżnianiem.

Jak się odżywiać w pierwszych tygodniach karmienia?

Przede wszystkim, z menu usuwamy wszystkie tłuste przysmaki na rzecz chudych i gotowanych dań. Poza tym, niewskazane jest przyjmowanie przetworzonych produktów, ponieważ posiadają dużą ilość niezdrowych kwasów trans, cukrów i barwników. A, więc na bok odkładamy słodycze, gotowe ciastka, jedzenie typu fast food, margarynę oraz zupy w proszku. Unikamy też takich składników jak: czosnek, cebula, kapusta i czekolada, które mogą wywołać wzdęcia, a także zmieniają one smak mleka i dlatego najczęściej większość niemowląt nie chcą go spożywać. Z diety też usuwamy mocną kawę i herbatę, które zamieniamy świeżymi sokami owocowymi i warzywnymi. Natomiast należy do menu wprowadzić duże ilości mleka i produktów mlecznych, aby pokryć dzienne zapotrzebowanie na wapń. Nie zapominamy także o produktach bogatych w węglowodany złożone, będące źródłem energii. Otóż, preferowane są ty takie produkty jak: kasze, ryż, ziemniaki i pieczywo. Jednakże o wiele bardziej mile widziane jest pieczywo razowe niż białe, gdyż ma ono o wiele więcej składników odżywczych.

Oprócz tego, menu karmiącej jak najbardziej wskazane są ryby, które w swym składzie zawierają nie tylko białko, ale i witaminę A, selen i fosfor. Ponadto, ryby morskie dostarczają również wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, odpowiedzialnych za prawidłowy rozwój układu nerwowego dziecka. Z pewnością, w każdym posiłku powinny się też znaleźć owoce i warzywa, bowiem  źródłem witaminy C, beta-karotenu, błonnika i składników mineralnych. Oczywiście, zaleca się także spożywanie co najmniej 2 posiłków dziennie z zawartością żelaza, które znajdziemy m.in. w chudym mięsie. Mile widziane są też oleje roślinne, dodawane do potraw na surowo.

Ważne jest także regularne spożywanie posiłków. Otóż, preferowane jest spożywanie 4-5 dań w ciągu dnia, które będą mniejsze objętościowo.