Wiele kobiet w wieku rozrodczym zgłasza się do lekarzy z różnymi problemami ginekologicznymi, wśród których bardzo popularnymi są zaburzone cykle miesiączkowe, a coraz częściej również problemy z zajściem w ciążę.
Okazuje się, że wiele z nich cierpi na zespół policystycznych jajników, zwany także inaczej zespołem wielotorbielowatych jajników. Dolegliwość ta dotyka bowiem aż około 10 % kobiet w wieku rozrodczym i właśnie ona jest najczęstszą przyczyną niepłodności na świecie.
Przyczyną tej choroby jest nadmierne wydzielanie męskich hormonów, czyli androgenów, co zaburza normalne funkcjonowanie narządów rozrodczych kobiet, ale i całego organizmu. W jajnikach tworzą się liczne torbiele, co prowadzi do ich znacznego powiększenia, ponadto nie dochodzi do owulacji, dlatego kobiety w takiej sytuacji nie mogą zajść w ciążę. Do objawów należy nieregularność miesiączek, tycie, przetłuszczająca się skóra i trądzik, a także występowanie nadmiernego owłosienia w rejonach ciała typowych dla mężczyzn.
Niestety zespołu policystycznych jajników nie da się wyleczyć, można jednak łagodzić jego objawy, a także zapobiegać groźnym konsekwencjom, takim jak cukrzyca, otyłość, nadciśnienie tętnicze czy choroby układu sercowo-naczyniowego. Lekarze zalecają między innymi regularne wywoływanie krwawienia miesięcznego, np. przy użyciu tabletek antykoncepcyjnych, prowadzenie zdrowego trybu życia.Ważna jest także odpowiednia dieta w chorobie.
Jak zatem powinny odżywiać się osoby dotknięte androgenizmem jajnikowym? Przede wszystkim dieta powinna być niskokaloryczna, ponieważ badania wykazały, że u kobiet otyłych objawy choroby są znacznie bardziej nasilone.
Podstawą diety powinno być zatem zmniejszenie ilości spożywanych tłuszczów zwierzęcych, zwłaszcza nasyconych kwasów tłuszczowych oraz węglowodanów prostych. Dieta powinna być bogata w jak najmniej przetworzone produkty zawierające błonnik i witaminy, a posiłki powinny być regularne i niezbyt obfite.
Jakie produkty zatem wybierać? Doskonałym źródłem węglowodanów i błonnika są pełnoziarniste produkty zbożowe, takie jak ciemne pieczywo, kasze, ciemne makarony, brązowy ryż, ale także warzywa. Białko powinno pochodzić z chudego mięsa, ryb, drobiu i produktów mlecznych o obniżonej zawartości tłuszczu, a tłuszcze zwierzęce najlepiej zastąpić roślinnymi – olejami, oliwą z oliwek czy margaryną.
Bardzo ważne jest wypijanie co najmniej 2 litrów płynów, najlepiej w postaci niegazowanej wody mineralnej, zielonej herbaty czy herbat ziołowych. Z jadłospisu należy natomiast wyeliminować słodycze, słone przekąski, a także wysokokalorycznych, słodzonych i alkoholowych napojów.Reguły podobne są jak w przypadku diet dla ciśnieniowców, dlatego istnieje duży wybór produktów i nie trudno przestawić swoje nawyki żywieniowe.