Dlaczego nie wolno pić piwa w ciąży?

piwo a ciąża

Wiele osób się zastanawia nad tym czy w ciąży można pić piwo i trzeba obiektywnie przyznać, że opinie na ten temat są podzielone. Jednakże większość lekarzy głośno mówi o tym, że picie piwa w stanie błogosławionym może przynieść drastyczne skutki, podobne do tych, które wywołuje spożywanie wódki. Oczywiście, musimy mieć na uwadze fakt, że spożywanie okazjonalnie kilka łyków piwa raz na miesiąc nie jest niebezpieczne dla płodu, tym bardziej że jest ono niskoprocentowe i oczyszcza nerki. Ale zanim w ogóle sięgniemy po piwo, nawet w niewielkiej ilości, zawsze się trzeba skonsultować z lekarzem czy nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań.

Warto podkreślić, że w czasie ciąży zalecana jest całkowita abstynencja alkoholowa, mimo tego że odrobina piwa nie jest szkodliwa dla dziecka. Na uwagę zasługuje fakt, że panie pijące regularnie ten trunek w stanie błogosławionym muszą się liczyć z zagrożeniami, jakie się z tym wiążą. Mowa tu głównie o poronieniu lub przedwczesnym porodzie. Oprócz tego, może to skutkować niską wagą noworodka oraz opóźnieniem wzrostu wewnątrzmacicznego płodu. Kolejnym skutkiem spożywania piwa w ciąży jest uszkodzenie mózgu malucha, wady nerek i serca, a także zaburzenia wzroku i słuchu u noworodka. Nie każdy wie o tym, że regularne spożywanie alkoholu w ciąży może wywołać ADHD u potomka oraz wystąpienie płodowego zespołu alkoholowego – FAS.

Trzeba też zaznaczyć, że dzieci z FAS są na ogół mniejsze, nadpobudliwe, bardziej wrażliwe na dźwięki i dotyk. Ponadto, posiadają często niekontrolowane napady gniewu czy impulsywności. Poza tym, wykazują zaburzenia w zakresie myślenia abstrakcyjnego oraz przyczynowo-skutkowego. Mają też duże problemy w nauce oraz skłonności do depresji. Bywa, że się izolują od innych, są apatyczne nie umieją nawiązywać kontaktów z rówieśnikami. Niestety, skutki FAS są długofalowe i wymagają długotrwałego leczenia, które nie zawsze przynosi wymierne rezultaty. A, co najgorsze skutki spożywanie alkoholu przez kobietę ciężarną mogą się ujawnić dopiero po latach, co znacznie utrudni ich zwalczanie.

Reasumując, kilka łyków piwa spożywanych okazjonalnie nie jest szkodliwe dla matki ani dziecka. Natomiast regularne picie alkoholu w ciąży jest zgubne dla malucha, gdyż najczęściej powoduje to niepełnosprawność fizyczną i psychiczną u noworodka, która czasami jest zauważalna dopiero po latach.