Domowe sposoby na ból gardła

Domowe metody na ból gardłaKażdy z nas zna ten problem – ból gardła. Czasami pojawia się stopniowo, czasami zupełnie nagle. Zwykle jest jednym z objawów przeziębienia, grypy czy anginy. Może być piekący, kłujący, łaskoczący. Natomiast bez względu na swoją postać przeszkadza nam w codziennym życiu. Utrudnia jedzenie, picie, a nawet zwyczajne przełykanie śliny. W związku z tym nic dziwnego, że kiedy tylko go poczujemy, to staramy się go pozbyć na różne sposoby.

Wiele osób bardzo ceni naturalne metody na katar, kaszel, a także ból gardła czy inne dolegliwości. Pośród nich na pewno można wymienić różne rodzaje płukanek na gardło. Jedna z najprostszych to woda z solą. Wsypujemy łyżeczkę soli na pół szklanki letniej wody. Jeśli woda będzie za słona lub za ciepła możemy podrażnić gardło. Dlatego niektórzy wolą płukać je miodem. Należy wówczas rozpuści 4 jego łyżeczki w szklance letniej wody. Są również osoby, które preferują płukankę z szałwii. Wracając jednak do miodu, to warto również pić napoje, które się nim osładza. Trzeba tylko pamiętać, żeby nie dawać go do wrzątku, bo wówczas zneutralizowane zostaną wszystkie lecznicze właściwości. Często podczas przeziębienia pijemy herbatę z cytryną i miodem. Tak naprawdę jednak herbata może wysuszać gardło, a zbyt duża ilość cytryny podrażni je. Za to na pewno odpowiednim napojem na bolące gardło będzie siemię lniane z miodem lub mleko z miodem.

Pośród innych domowych sposobów na ból gardła, a także kaszel można wymienić stosowanie syropu z cebuli, czosnku lub imbiru. Można w dość prosty sposób zrobić go samodzielnie. Są jednak osoby, które wolą korzystać ze środków, jakie bez większego problemu kupuje się w aptece. Pośród nich są różnego rodzaju syropy, tabletki do ssania, preparaty w sprayu. Można tam również kupić zioła, z których przygotowuje się inhalacje – skuteczne na ból gardła oraz zatkany nos. Szczególnie można tu polecić rumianek, szałwię, tymianek czy eukaliptus. A co z jedzeniem czosnku? Oczywiście nie bez powodu mówi się, że to naturalny antybiotyk, ale trzeba uważać z jego ilością oraz łączyć go na przykład z pieczywem. Jedzony samodzielnie również może podrażnić obolałe gardło.