Domowe sposoby na ból żołądka

Domowe metody na ból brzuchaJeśli co jakiś czas pojawia się silny ból żołądka, może oznaczać to, że kwasy żołądkowe działają zbyt mocno na błoną śluzową żołądka.

Pewne czynniki mogą powodować jej osłabienie i wówczas dochodzi do powstawania nadżerek, a nawet wrzodów. Tego typu zmiany, a tym samym ostre bóle żołądka mogą wywoływać następujące czynniki: nadkwasota, stres, niewłaściwa dieta, picie dużej ilości kawy, nadużywanie alkoholu, palenie papierosów, częste zażywanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych oraz zakażenie Helicobacter pylori.

Jeżeli często pojawiają się takie objawy jak ostry ból brzucha, wzdęcia, zgaga, nudności, a nawet wymioty lub stolec z krwią to można podejrzewać chorobę wrzodową wywołaną bakterią Helicobacter pylori. Trzeba wówczas wykonać odpowiednie badania i jeśli okaże się, że faktycznie mamy do czynienia z tą bakterią konieczne jest leczenie antybiotykami. Natomiast aby łagodzić dolegliwości związane z powstawaniem zmian w błonie śluzowej żołądka, które jednak nie zostały spowodowane zarażeniem Helicobacter pylori stosuje się inne metody. Przede wszystkim istotna jest dieta. Powinna być lekkostrawna, a posiłki należy podzielić na niewielkie porcje spożywane co 2 – 3 godziny. Można też przyjmować leki, które dostępne są bez recepty i działają w taki sposób, że zmniejszają produkcję kwasu i działają osłabiająco na błonę śluzową. Są to mleczka i tabletki do ssania, na przykład Manti czy Malox. Pośród domowych sposobów na wrzody można też wymienić stosowanie leków homeopatycznych i ziół.

Dobrą metodą na łagodzenie i zapobieganie silnym bólom brzucha jest picie naparów z rumianku, mniszka lekarskiego, mięty pieprzowej, siemienia lnianego, a także z nasion i suszonych liści selera. Niektórzy również piją wodę sodową, zazwyczaj dwa razy dziennie. Skuteczne bywają też ciepłe okłady, które pomagają w rozluźnieniu mięśni brzucha. Pod wpływem ostrego bólu mogą się one napinać, co wzmaga nieprzyjemne uczucie i ogólny dyskomfort. Ponieważ częstą przyczyną bólu brzucha jest stres, to na pewno warto znaleźć odpowiednie dla siebie sposoby na codzienny relaks. Również w chwilach, kiedy ból brzucha zaczyna bardzo dokuczać pomocne mogą być odpowiednie ćwiczenia oddechowe czy pozycje z jogi. Wiele osób wierzy, że ciało i umysł są ze sobą bardzo mocno połączone. W związku z tym wyciszenie myśli, emocji itd. może też przynieść ulgę ciału. Z drugiej jednak strony, kiedy ktoś czuje nagły, ostry ból nie będzie raczej w stanie medytować. Zawsze jednak można spróbować puścić jakąś przyjemną muzykę, położyć się i spróbować rozluźnić. Oczywiście zdarza się tak, że po prostu boli nas żołądek, który został przeciążony duża ilością jedzenia lub zaatakował go wirus, a nie koniecznie oznacza to chorobę wrzodową. Wtedy trzeba po prostu przetrwać kilka lub kilkanaście najcięższych godzin i starać się pić jak najwięcej wody.