Hemoroidy w ciąży i po porodzie

hemoroidy u kobietDo prawidłowego funkcjonowania końcowego odcinka naszego układu pokarmowego przyczynia się gęsta sieć naczyń żylnych umiejscowionych w błonie śluzowej odbytnicy. Przyjmujący postać poduszeczek, splot naczyń krwionośnych odpowiedzialny jest za kontrolowanie stolca i gazów. Niewyczuwalne zazwyczaj naczynia krwionośne, stanowiące u każdego człowieka naturalną strukturę anatomiczną w wyniku zmian chorobowych mogą podlegać bolesnym przekształceniom. Jak sobie poradzić?

Prawidłowa praca hemoroidów polega na cofaniu się zawartej w nich krwi do tętnic podczas wypróżniania. Kiedy poduszeczki wypełnione gęstą siecią naczyń krwionośnych nie wypróżniają się całkowicie z krwi, dochodzi do podrażnień tych powiększonych części podczas defekacji. W taki sposób rozwijają się w nich stany zapalne, zwane także żylakami odbytu. Są one wyjątkowo wstydliwą i uciążliwą dolegliwością. W poważnym stadium schorzenia utrudniają nawet siadanie oraz chodzenie.
Wśród głównych przyczyn schorzenia wymienić należy przede wszystkim nieprawidłową, prowadzącą do nadwagi i zaparć dietę, siedzący tryb życia oraz brak aktywności fizycznej, ale także nadmierny wysiłek fizyczny wymagający dużego wysiłku i powodujący niekorzystne rozkładanie się ciśnienia w układzie żylnym. Ryzykiem zachorowalności na żylaki odbytu obarczone są też osoby starsze i przyszłe mamy. Zmiany hormonalne zachodzące w organizmie kobiety ciężarnej mogą bowiem opóźniać procesy trawienia pokarmów, a ucisk macicy na jelita i żyły jamy brzusznej utrudniać może swobodny przepływ krwi – wszystko to natomiast zwiększa ryzyko stanów zapalnych hemoroidów. Dodatkowo przypadłość ta wywołana może zostać poprzez parcie porodowe.
W początkowych stadiach choroby warto rozpocząć z nią walkę domowymi sposobami. Oczywiście najlepsza jest profilaktyka już w okresie ciąży. Na ograniczenie rozwoju guzków krwawniczych wpłynąć może dbanie o regularne wypróżnianie i umiarkowaną aktywność fizyczną. Warto zmienić nawyki żywieniowe i wprowadzić do swojego jadłospisu potrawy z dużą zawartością błonnika. Popularna dieta bogatoresztkowa, ułatwiająca pracę jelit oraz wypróżnianie jest idealnym rozwiązaniem w domowej walce z bolącą przypadłością. W naszym menu powinny królować przede wszystkim produkty lekkostrawne oraz bogate w błonnik owoce i warzywa.
Zadbać trzeba o prawidłową higienę okolic odbytu. Po defekacji najlepiej używać delikatnego, zapobiegającego podrażnieniom papieru toaletowego. Stosować można działające znieczulająco i odkażająco doodbytnicze środki na hemoroidy. Jeżeli mimo wszystko schorzenie nie ustępuje koniecznie trzeba udać się do proktologa, który w przypadku zaawansowanych stadiów zleci specjalistyczne zabiegi, standardowo wykonywane w leczeniu żylaków odbytu. Należą do nich: skleroterapia, fotokoagulacja oraz krioterapia. Konieczne może być jednak bardziej inwazyjny zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu całej błony śluzowej otaczającej miejsca ze stanem zapalnym.

Choć zabieg daje trwałe rezultaty lepiej nie czekać na rozwój choroby i rozpocząć czynności przeciwdziałające już we wczesnych etapach.