Ile kosztują zastrzyki na wywołanie owulacji?

Zastrzyki stymulujące jajeczkowanieKiedy para pragnąca mieć dziecko stara się o to przez dłuższy czas bez żadnych rezultatów, wówczas wykonuje się między innymi monitoring owulacji. Jeśli okaże się, że nie dochodzi do jajeczkowania rozpoczyna się odpowiednie leczenie.

Podczas gdy wiele kobiet przyjmuje tabletki lub zastrzyki antykoncepcyjne, inne co miesiąc mają nadzieję, że zobaczą w końcu dwie kreski na teście ciążowym. Jednak w przypadku problemów z owulacją może nie dojść do tego zbyt szybko. Właśnie dlatego warto rozpocząć przyjmowanie leków albo zastrzyków na pobudzenie jajeczkowania. Ich działanie polega na odpowiedniej stymulacji jajników, które powinny dzięki temu zacząć produkować komórki jajowe. Leki hormonalne przyjmuje się w ściśle określonych dniach cyklu, natomiast zastrzyki hormonalne powinny być brane codziennie. Proces rozwoju pęcherzyków w jajnikach monitoruje się za pomocą USG. Zdarza się tak, że jest ich więcej niż jeden i wówczas istnieje możliwość zajścia w ciążę mnogą.

Wykonywanie podskórnych zastrzyków stymulujących owulację jest dosyć proste i zwykle pacjentki robią to samodzielnie w domu. Otrzymują oczywiście wcześniej szczegółowe instrukcje od lekarza ginekologa, który ustala też właściwą dawkę. Leki stosowane podczas wywoływania owulacji to zwykle ludzkie lub syntetyczne gonadotropiny kosmówkowe. Jeśli chodzi o koszt stymulacji jajeczkowania za pomocą iniekcji, to wynosi on 1500-3000 zł. Oprócz tego dochodzą jeszcze wydatki związane z wykonaniem odpowiednich badań, monitorowaniem owulacji oraz ewentualnie zabiegiem in vitro czy inseminacji. Natomiast jeśli kobieta chce zajść w ciąże stosując naturalne metody, musi liczyć się z tym, że konieczne będzie kilkakrotne powtarzanie procesu związanego ze stymulowaniem owulacji. Jednak wówczas można wziąć pod uwagę tańsze tabletki. Bardzo często jest to Clostilbegyt. Natomiast bez względu na to jaka forma leczenia zostanie wybrana, kobieta powinna zapoznać się z jej skutkami ubocznymi. Okazuje się, że coraz bardziej popularne stają się również terapie hormonalne dla mężczyzn. Mają one na celu uzupełnienie niedoborów testosteronu. Poza tym panowie mogą przyjmować także zastrzyki antykoncepcyjne, których działanie polega na znacznym lub całkowitym ograniczeniu ilości plemników w nasieniu.