Jak chronić się przed czadem?

zatrucie czademCzad, tlenek węgla, cichy zabójca. Różnie się o nim mówi ale skutki zawsze są podobne: śmierć. Rokrocznie czad zabija setki ludzi. Najczęściej sieje swoje żniwo w okresach grzewczych. Jak się przed nim uchronić? Czy istnieje skuteczny sposób, by zareagować w odpowiednim momencie? Na te i wiele innych pytań postaramy się odpowiedzieć niniejszym poradniku. Pamiętaj: życie i zdrowie Twoje i Twoich najbliższych jest najważniejsze i nie można na nim oszczędzać.
Zanim nadejdzie więc kolejny sezon grzewczy i rozpoczniesz palenie w piecu c.o. zastanów się, kiedy ostatni raz wykonywany był jego przegląd i konserwacja. Specjaliści zalecają, by okresowe przeglądy robić minimum dwa razy w ciągu roku. Oznacza to, że w czasie, kiedy palisz w piecu co najmniej dwa razy w ciągu zimy powinien zostać wezwany fachowiec, który sprawdzi prawidłowość działania kotła. Nawet najnowszy piec, zakupiony niedawno może nie funkcjonować dobrze.
Cena przeglądu i konserwacji kotła c.o. jest różna w zależności od tego, w jakim rejonie kraju mieszkamy i jaką firmę poprosimy o pomoc. Generalnie ceny sprawdzenia instalacji c.o. wahają się od 100 do 500 złotych. Koszty te wzrastają jeśli konieczna jest konserwacja czy wymiana określonych części.
Dlaczego warto pamiętać o przeglądzie pieca centralnego ogrzewania?
Po pierwsze dzięki temu zapewniamy naszym najbliższym maksymalną ochronę i bezpieczeństwo, nie narażając ich na utratę zdrowia a nawet życia. Wykazujemy tym samym dojrzałość i odpowiedzialność.
Po drugie, przeglądy kotła wpływają na odczuwalne zmniejszenie wysokości rachunków i opłat. Szczelny i prawidłowo działający piec będzie wydajny.
Kiedy konserwacja kotła?
Po skończonym sezonie grzewczym elementy wewnętrzne pieca ulegają silnemu zabrudzeniu. Dobrze jest więc oddać piec do konserwacji. Najlepiej zadzwonić w takiej sytuacji po fachowca, który do nas przyjedzie i dokładnie obejrzy piec. Znacznie tańszym sposobem jest samodzielne wyczyszczenie komory wewnętrznej kotła. Pamiętajmy jednak, by dokładnie ją potem osuszyć.
Pamiętajmy: od tego, jak będziemy dbać o nasze kotły zależy nasz zdrowie, życie a także długa i niczym nie zmącona funkcjonalność pieca.