Jak często robić cytologię?

cytologCytologia to rutynowe badanie, przeprowadzane u lekarza ginekologii, polegające na pobraniu wymazu z pochwowej części szyjki macicy, mające na celu ocenę stanu zdrowia szyjki macicy i ewentualne wykrycie wszelkich niebezpiecznych infekcji lub uciążliwych dolegliwości kobiecych okolic intymnych.

Badanie cytologiczne powinny robić kobiety po ukończeniu 25. roku życia, ponieważ tylko dzięki badaniu możliwe jest wykrycie wielu schorzeń i poważnych chorób, takich jak choćby nadżerka, zaplenienie jajników czy zmiany nowotworowe. W niniejszym artykule podpowiadamy, jak często wykonywać badania cytologiczne, by móc cieszyć się pełnią zdrowia.

W celu ewentualnego wykrycia objawów raka szyjki macicy, kobiety powinne poddawać się badaniu cytologicznemu raz na trzy lata, po ukończeniu 25. roku życia. Jednakże czasem lekarz może zalecić Wam częstsze kontrole i powtarzanie badań. Nie ma się jednak czego bać, pamiętajcie, że im wcześniej wykryte zostanie zaburzenie, tym skuteczniej i szybciej zostanie wyleczone.

Młodsze Panie wykonują cytologię zazwyczaj na zalecenie lekarza, kiedy rozpoczynają współżycie seksualne lub leczenie hormonalne i antykoncepcję. Cytologii powinny się poddać również kobiety, które rozpoczęły inicjację seksualną maksymalnie trzy lata wcześniej. Warto pamiętać, iż częstotliwość wykonywania cytologii będzie zależała w znacznej mierze również od indywidualnego stanu pacjentki, jej samopoczucia i występowania ewentualnych zmian chorobowych. Kobiety będące w podwyższonej grupie ryzyka (ciężarne, osłabione i ze złymi wynikami) badania cytologiczne będą miały wykonywane znacznie częściej niż raz na 12 miesięcy, zależnie oczywiście od stanu zdrowia.

Zazwyczaj w Polsce badania cytologiczne wykonuje się raz do roku. Taka częstotliwość pomaga w ogromnym stopniu wykryć i zdiagnozować niebezpieczne zmiany chorobowe oraz raka szyjki macicy. Dzięki badaniu cytologicznemu można również stwierdzić przyczyny bezpłodności oraz wyleczyć wszelkie, nieprzyjemne i uciążliwe infekcje grzybiczne czy bakteryjne.