Jak jazda na rowerze wpływa na poprawę zdrowia?

jazda na rowerzeKażdy sport, który praktykowany jest rozsądnie, a który bezpośrednio nie zagraża życiu przez swą specyfikę, pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie i zdrowie. Jazda na rowerze dzisiaj jest już nie tyle modna, ale także polecana przez lekarzy. Dlaczego? Pozytywnie wpływa na nasze zdrowie, kondycje, motorykę sprawno-ruchową jak także na ogólne samopoczucie. O zaletach jazdy na rowerze każdy rowerzysta bez chwili zastanowienia będzie nam umiał powiedzieć. Bo oprócz ogólnych walorów wynikających z rowerowych przejażdżek, wymienić trzeba także korzyści zdrowotne.
O tym, że aktywność fizyczna jest zdrowa nikogo nie trzeba przekonywać. Rowerowanie – najważniejsze zalety zdrowotne: poprawia pracę serca, wspomagając przepływ krwi i jej natlenienie, przeciwdziała zakrzepom, wyrabia mięśnie nóg, pośladków i brzucha. Jest dobrą gimnastyką dla kręgosłupa, poprawia funkcjonowanie układu oddechowego i krążenia, zwiększa wentylacje ciała oraz spalanie zbędnego tłuszczu wpływając na lepszą przemianę materii w organizmie.

Medycyna zaleca jazdę na rowerze, ponieważ sprzyja ona ogólnej poprawie i funkcjonowaniu układu oddechowe i krążenia, lepiej dotlenia organizm, korzystnie wpływa na pracę serca, przez co podnosi się sprawność fizyczną, poprawia humor. Dla kobiet poleca się jazdę na rowerach damskich, dla mężczyzn – na rowerach męskich.
Ponadto pozwala uodpornić się na zmęczenie oraz walczyć ze stresem. Ważnym jest także fakt, iż jazda na rowerze podnosi poziom endorfin a one znacznie wpływają na zadowolenie i lepsze samopoczucie, oraz wzmagają energię życiową, pobudzając do działania. Rower pozwala utrzymać odpowiednią wagę oraz zrzucić niepotrzebne kilogramy.
Zdrowe podejście i umiar sprawia, że ta forma rekreacji ruchowej wpływa na poprawę zdrowia, samopoczucia jak również pozwala się odstresować, co wpływa na polepszenie relacji w naszym otoczeniu.