Jak podawać insulinę?

podawanie insulinyInsulina, czyli hormon produkowany przez trzustkę, odkryto zaledwie w 1922 roku przez Fredericka Bantinga i jego asystenta Charlesa Besta. Rok później, Banting otrzymał za to odkrycie Nagrodę Nobla. Insulina ratuje życie i zapobiega powstawaniu powikłań pocukrzycowych. Mimo to, wiele osób cierpiących na cukrzycę obawia się insulinoterapii. Dlaczego? Ponieważ kojarzy się ona z igłami, strzykawkami i zastrzykami. Trzeba zaznaczyć, że sprzęt stosowany dzisiaj umożliwia właściwie bezbolesną iniekcję.

Jak powinno się podawać insulinę choremu?

Jaką ilość insuliny potrzebuje człowiek? Organizm potrzebuje tyle insuliny, ile zapewni mu odpowiednią kontrolę glikemii, czyli poziomu cukru we krwi. Diabetycy korzystają z profesjonalnych glukometrów, dzięki którym są to w stanie sprawdzić w prawie każdych warunkach. Odpowiednią dawkę insuliny zawsze musi ustalić lekarz prowadzący. Na ustalenie dawki insuliny mają wpływ:

– waga ciała,

– aktywność fizyczna,

– stosunek mięśni do tkanki tłuszczowej,

– ilość i rodzaj spożywanego pokarmu,

– stan emocjonalny,

– inne przyjmowane leki.

Insulinę podaje się podskórnie – w warstwę tkanki tłuszczowej znajdującej się tuż pod skórą. Zastrzyk robi się w takim miejscu, ponieważ tkanka tłuszczowa jest mniej wrażliwa na uszkodzenie niż mięśnie, a wstrzyknięcie jest mniej bolesne. Dodatkowo, tempo wchłaniania się insuliny z tkanki tłuszczowej jest wolniejsze. Gdzie wstrzykuje się insulinę? W brzuch lub udo. Samodzielne podawanie insuliny może być problematyczne, dlatego chory powinien skorzystać z pomocy najbliższych.

Przy wyborze miejsca wstrzykiwania insuliny, należy wziąć pod uwagę budowę ciała. Grubość warstwy tkanki tłuszczowej może być inna u poszczególnych osób. Lekarz pomoże ustalić, w które miejsce najlepiej podawać insulinę. Ogromne znaczenie ma także stopień wchłaniania insuliny:

– najszybciej wchłania się z okolicy brzucha,

– nieco wolniej z okolicy ramion

– jeszcze wolniej z okolicy ud,

– najwolniej z okolicy pośladków.

W zależności od wyboru miejsca wstrzyknięcia, poziom glukozy we krwi może być wyższy lub niższy. Czasami miejsce wybiera się specjalnie – jeśli osoba chorująca na cukrzycę chce zjeść posiłek tuż po wstrzyknięciu insuliny, może wybrać okolice brzucha, skąd insulina wchłania się najszybciej. Warto wiedzieć, że insulina wchłania się szybciej, jeśli tuż po wstrzyknięciu wykonuje się ćwiczenia aktywizujące mięśnie w okolicy miejsca wstrzyknięcia leku.