Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie?

prawidłowy-pomiar-cisnienia-krwiRegularne mierzenie ciśnienia jest bardzo istotne i to nie tylko w przypadku osób, które miewają z nim problemy. Choroba nadciśnieniowa może dotknąć każdego, nawet dzieci i kobiety w ciąży. Natomiast wczesne jej wykrycie pozwala na uniknięcie poważnych skutków, takich jak niedoczynność nerek, serca, a nawet mózgu. Natomiast kiedy tylko wskazania ciśnieniomierza zaczną przekraczać bezpieczną normę należy jak najszybciej wprowadzić pewne zmiany w swoim stylu życia – zacząć zdrowo się odżywiać i więcej się ruszać.

Żeby móc stwierdzić czy ktoś ma prawidłowe, za niskie lub za wysokie ciśnienie tętnicze trzeba umieć je mierzyć. Okazuje się, że nie jest to wcale takie banalne, bo ważne jest zarówno kiedy, jak oraz czym mierzymy ciśnienie. Poznanie prawidłowego wyniku może być wręcz, w niektórych przypadkach, sprawą życia i śmierci. Dlatego nie można bagatelizować istotnych porad dotyczących pomiaru ciśnienia tętniczego krwi. Żeby więc dowiedzieć się czy ciśnienie tętnicze mieści się w normie, czy też należy zacząć działać w kierunku jego obniżania trzeba po pierwsze wybrać odpowiedni ciśnieniomierz. Obecnie można kupić bez problemu ciśnieniomierze elektroniczne, które ułatwiają zadanie. Natomiast występują one w wersji nadgarstkowej i naramiennej. Jeśli ktoś będzie dokonywał pomiarów sam lepiej wybrać opcję nadgarstkową. Ciśnienie tętnicze krwi powinno się mierzyć zawsze o tej samej porze. Najlepiej robić to rano i wieczorem. Natomiast tuż przed tą czynnością trzeba unikać czynników, które mogą wpływać na podniesienie ciśnienia – intensywnego ruchu, picia kawy, alkoholu, palenia papierosów itp. Najlepiej jest chwilę wcześniej usiąść i odpocząć przez kilka minut. Ważne jest też to, żeby nic nie uciskało ręki. W razie czego trzeba zdjąć ubranie lub biżuterię. Ręka na której mierzy się ciśnienie powinna leżeć wygodnie na stole. Jeśli stosujemy ciśnieniomierz naramienny to jego mankiet powinien znajdować się około 3 cm nad łokciem.

Na której ręce należy sprawdzać ciśnienie? Na początku najlepiej jest sprawdzić na obu rękach i wybrać ostatecznie tą, na której wynik będzie nieco wyższy.  Potem codziennie należy mierzyć już tylko na niej. Dobrze jest zapisywać wyniki, nawet jeśli ciśnieniomierz jest wyposażony w pamięć pomiarów. Jednak kiedy widzi się kolejne pomiary rozpisane na kartce łatwiej zauważyć czy występują jakieś niepokojące różnice. Oczywiście jeśli wykonuje się pomiar chwilę po jakiejś stresującej sytuacji, jego wynik będzie się różnił od innych pomiarów wykonywanych zwykle o tej samej porze. Najlepiej odczekać wtedy kilkanaście do kilkudziesięciu minut i ponownie zmierzyć ciśnienie. Natomiast oprócz codziennych pomiarów trzeba też zwracać uwagę na to czy nie występują jakieś niepokojące objawy choroby nadciśnieniowej.