Jak rozpoznać migrenę?

migrenaKażdego z nas od czasu do czasu boli głowa. Uważamy, że jest to normalne, bagatelizujemy. Kiedy pomaga nam zwykła tabletka przeciwbólowa i dolegliwości nie pojawiają się często możemy problem zignorować, jeśli natomiast ból jest naprawdę silny i  uniemożliwia nam normalne funkcjonowanie nie możemy pozostawiać go samemu sobie.

Gdy pomaga nam jedynie izolacja do światła i sen to sygnał, że możemy mieć do czynienia z migreną. Co to jest migrena?

Do tej pory nie stworzono skutecznego lekarstwa na migrenę. Jest to choroba przewlekła, która powraca do nas przez całe życie. Najczęściej dotyczy kobiet, dużo rzadziej mężczyzn. Jest dokuczliwa i potrafi skutecznie uprzykrzyć życie. Nawrót choroby może wystąpić właściwie zawsze. Pacjent musi być na to przygotowany. W zwalczaniu bólu pomogą odpowiednie preparaty farmaceutyczne oraz mieszanki ziołowe.

Jakie objawy daje migrena?

Faza zwiastunów

Ta faza charakteryzuje się występowaniem tzw. zwiastunów. Pojawiają się zaburzenia nastroju, złe samopoczucie, nadmierny apetyt lub wręcz przeciwnie – jadłowstręt, może występować sztywność karku, senność, nadmierna potliwość.

Faza aury

-aura wzrokowa; pojawia się mroczek migrenowy, błyski, świecące punkty, tzw. śnieg optyczny,

-aura czuciowa; mrowienie, drętwienie, „przebieganie prądu”,

-aura ruchowa; afazja, zawroty głowy, zaburzenia równowagi, pulsujące bóle głowy,

-inne; zaburzenia mowy, szum w uszach, ataksja ruchowa, zaburzenia świadomości.

Faza bólu głowy

Ból migrenowy jest zazwyczaj jest jednostronny, tętniący, czasami umiarkowany, czasami silny, bardzo silny. Wzrasta podczas wzmożonej aktywności ruchowej. Średnio napad bólów głowy trwa od kilku godzin do kilku dni w tygodniu i pojawia się średnio dwa razy w miesiącu.

Faza ponapadowa

Zmęczenie, znużenie, przemęczenie – to typowe objawy dla fazy ponapadowej. Ponadto pojawia się apatia, depresja, rzadko mamy natomiast do czynienia z euforią lub wzmożoną aktywnością.