Alkoholizm jest poważną chorobą, przez którą cierpi sam uzależniony oraz jego najbliższe otoczenie. Alkohol w takim wypadku nie jest używką, po którą sięga się od czasu do czasu na przyjęciu, podczas towarzyskiego spotkania lub dla uczczenia ważnej okazji, to nieodzowny element codziennego życia uzależnionego, nierzadko przyczyniający się do ludzkich dramatów. W nałóg alkoholowy popadają tak mężczyźni jak i kobiety, a granicę oddzielającą normalne życie od tego skrępowanego przez uzależnienie bardzo trudno wyznaczyć i zdefiniować. Dla wielu osób jej przekroczenie nie jest żadnym problemem a później to już bardzo trudno odmówić sobie kolejnego piwa czy kieliszka.
O ile uzależnienie od narkotyków, hazardu lub oraz zaburzenia w odżywianiu nie są tak łatwe do zauważenia, o tyle oznaki alkoholizmu są dosyć jasne i można je jednoznacznie interpretować. Najlepiej zauważają je i oceniają osoby z najbliższego otoczenia alkoholika, zwykle zanim jeszcze wejdzie on w strefę choroby całkowicie niekontrolowaną przez niego, można zauważyć, że częściej sięga po napoje procentowe, wypija za dużo i za często, chodzi rozdrażniony, szuka okazji żeby się napić.
Początkowo występuje nadużywanie alkoholu, który znajduje się w różnych miejscach tak aby był ciągle pod ręką. Zwykle osoby dużo pijące, spożywają alkohol o określonych ustalonych porach, a kiedy w tym czasie nie mają go pod ręką, stają się rozdrażnione. Ponadto irytują się kiedy ktoś zwraca im uwagę, że za często sięgają po alkohol, a co więcej same czują się winne, że piją. Symptomami, które powinny dać do zrozumienia otoczeniu osoby mającej problem, jest pogorszenie relacji z przyjaciółmi i rodziną. Nadużywający alkoholu traci również zainteresowanie swoim hobby i zajęciami, które dotąd go pociągały i zajmowały. Odczuwane są także skutki fizyczne picia, takie jak drżenie rąk w okresie abstynencji, nudności, nadmierne pocenie się, a po wypiciu większej ilości alkoholu odczuwanie takich samych skutków jak kiedyś po spożyciu jego mniejszej ilości.
Sam zainteresowany jeśli zauważy u siebie podobne objawy powinien im przeciwdziałać, zmieniać nawyki, wyszukiwać sobie rozwojowe zajęcia, zmieniać myślenie, unikać okazji, do picia a jeśli nie jest w stanie wykluczyć alkoholu udać się do lekarza, kiedy sam już nie radzi sobie z problemem. Dobrze jest kiedy taka osoba ma wsparcie i wyciągniętą w jej kierunku pomocną dłoń, bo nie zawsze człowiek potrafi sobie zdać sprawę z tego, że pije za dużo i nie umie się przyznać do tego, że ma problem z alkoholem.