Jak sprawdzić czy mam owulację?

owulacjaPodczas gdy płodność mężczyzny jest zazwyczaj stała, to już płodność kobiety jest uzależniona od jej cyklu miesiączkowego. Obecnie istnieje wiele metod rozpoznawania kobiecej płodności. Wiele wskaźników płodności daje chociażby metoda naturalnego planowania rodziny, która stanowi antykoncepcję zgodną z nauką kościoła. By móc rozpoznawać okresy płodności u kobiety ważne jest przede wszystkim systematyczne prowadzenie obserwacji, które umożliwiają także wyznaczenie daty owulacji.

Oczywiście dokładne wykrycie momentu jajeczkowania nie jest możliwe, dlatego na ogół przyjmuje się tylko przybliżone daty.

Aby sprawdzić, czy w organizmie kobiety dochodzi do owulacji, warto prowadzić wykresy temperatury, które pozwalają nie tylko oszacować moment jajeczkowania, ale także rozpoznać dni płodne oraz niepłodne. Temperatura w momencie owulacji wzrasta nieznacznie, gdyż zaledwie o kilka stopni. Dlatego bardzo ważne jest zaopatrzenie się we właściwy termometr (najlepiej pod tym względem sprawdzi się termometr z rozciągniętą przedziałką). Naturalna metoda planowania rodziny zaleca mierzenie temperatury tuż po przebudzeniu, najlepiej w ustach lub w pochwie. Mierzenie temperatury pod pachą nie jest miarodajne.

Drugim istotnym wskaźnikiem może być także obserwacja śluzu podczas cyklu miesiączkowego. Śluz w trakcie poszczególnych faz cyklu znacząco się od siebie różni.W okresie owulacji jest on lepki oraz ciągnący, natomiast w trakcie dni niepłodnych po prostu zanika. Obserwacje śluzu należy zaznaczać na karcie razem z dokładną temperaturą. W ten sposób powstanie nam wykres płodności, dzięki któremu znacznie łatwiej będzie rozpoznać okres, w którym dochodzi do owulacji. W wykrywaniu momentu owulacji pomocne może też okazać się samodzielne badanie szyjki macicy. W dniach płodnych szyjka macicy jest miękka i otwarta, natomiast w okresie niepłodnym jest twarda oraz zamknięta.

Poza wyżej opisanymi wskaźnikami płodności, które są związane przede wszystkim z naturalną metodą planowania rodziny, można też sięgnąć po inne rozwiązania. Ciekawą opcją dla rodziców starających się o dziecko mogą być chociażby testy płodności, które są już dzisiaj do nabycia w wielu aptekach. Wśród tego rodzaju testów można też wyróżnić innowacyjne testy owulacyjne, które umożliwiają wykrycie poziomu LH w moczu. Hormon ten zazwyczaj pojawia się w moczu na dwanaście godzin przed momentem owulacji. Dzięki takim testom można więc wykrywać dni płodne u kobiety z bardzo dużą dokładnością. Testy owulacyjne są przeznaczone do samodzielnego wykonywania w domu. Badanie zajmuje zaledwie chwilę i umożliwia odczytanie wyniku już po kilku minutach.