Jak szybko zagoić ranę na twarzy?

Jak szybko zagoić ranę na twarzyKażdemu z nas zależy na tym, aby jego twarz wyglądała ładnie i zdrowo. Zdarza się jednak, że pojawiają się na niej pryszcze, zacięcia, zadrapania i zwykle wyglądają one niezbyt estetycznie. W związku z tym szukamy sposobów jak szybko się ich pozbyć.

Jeden pryszcz raz na jakiś czas nie jest jeszcze wielkim problemem. W zdecydowanie gorszej sytuacji są osoby, które mają do czynienia z trądzikiem. Chociaż najlepiej jest poczekać aż pryszcze same się zagoją i znikną, to wiele osób nie potrafi wytrzymać i decyduje się na ich wyciskanie. Potem mogą powstawać niewielkie rany, a nawet blizny, które również nie wyglądają dobrze. Jeśli już wyciska się pryszcza trzeba umyć ręce, a skórę przetrzeć płynem antybakteryjnym. Następnie najlepiej wziąć zdezynfekowaną igłę i przebić nią jasny czubek pryszcza, a potem delikatnie pociągnąć. Dzięki temu sama skóra nie ulega uszkodzeniu. Wyciskanie ropy powinno odbywać się z użyciem chusteczek higienicznych. Następnie odkaża się pryszcza i stosuje lek antybakteryjny z kwasem azelainowym albo nadtlenkiem benzoilu. Jeśli jednak powstała ranka, to jej gojenie może przyspieszyć pasta cynkowa, Tribiotic czy Erytromycyna. Środki te mogą być również stosowane w przypadku innych ran, na przykład zadrapania przez kota. Ewentualnie można wypróbować proszek na szybkie gojenie Dermatol.

Jak postępować natomiast w przypadku zacięcia przy goleniu? Na pewno najpierw trzeba zatamować krwawienie poprzez uciskanie skaleczenia chusteczką higieniczną. Można też przyłożyć kostkę lodu. Następnie warto zastosować środek ściągający z ałunem. Lepiej nie przyklejać plastra, bo wydłuża to czas gojenia, chyba że jest to opatrunek aktywny – kolagenowy, hydrożelowy, hydrokoloidowy. Potem można stosować Bepanthen, maść witaminową czy nawet Tribiotic z antybiotykiem. Bywa również tak, że do powstawania ran na twarzy dochodzi po zabiegu kosmetycznym. Jeśli zostało to przewidziane, to otrzymuje się na miejscu porady jak z nimi postępować. Natomiast w przypadku przypadkowego skaleczenia trzeba zwrócić uwagę na to, aby rana została od razu zdezynfekowana. W razie gdyby wdało się zakażenie można domagać się odszkodowania od salonu kosmetycznego. W ogóle zawsze trzeba pamiętać o odpowiednim oczyszczeniu i dezynfekcji zranionego miejsca, bo od tego również zależy czy będzie się ono prawidłowo i szybko goiło.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *