Jak wykonać samobadanie jąder?

Profilaktyka męskich chorób intymnychZ pewnością każdy mężczyzna niezwykle ceni swoje zdrowie oraz swoją nienaganną kondycję fizyczną. Jak się jednak okazuje, nadal wiele chorób i dolegliwości jest dla panów w każdym wieku zarówno wstydliwych jak i bardzo intymnych, zatem często zgłaszają się oni do lekarzy i specjalistów zbyt późno, by podjąć skuteczne leczenie.

Aby zatem wyeliminować ryzyko wykrycia jakiejkolwiek choroby intymnej w bardzo zaawansowanym stadium, urolodzy i androlodzy zalecają regularne samobadania okolic męskiego układu moczowego i płciowego. W ten sposób skutecznie można bowiem zaobserwować wszelkiego rodzaj zmiany, będące nierzadko przyczyną licznych powikłań i trudnych do zaleczenia komplikacji.

Pragnąc zatem zapewnić sobie zdrowie i witalność na długie lata należy znać objawy najpowszechniejszych męskich chorób intymnych, które samodzielnie można zweryfikować dokonując samodzielnych badań. Aby zatem ułatwić panom przeprowadzenie takiego profilaktycznego zabiegu, w dalszej części artykułu podpowiadamy, jak krok o kroku wykonać badanie jąder.

Regularne badanie jąder i okolic intymnych w domu nie zajmie nam wiele czasu, a w dużym stopniu może pomóc w wykryciu różnego rodzaju zmian skórnych czy guzków, będących nierzadko przyczyną tak poważnych schorzeń jak choćby zapalenie jądra czy ostry stan zapalny gruczołu krokowego, nazywanego potocznie prostatą. Samobadanie najlepiej więc będzie wykonywać w kąpieli lub pod prysznicem, kiedy skóra jest odpowiednio rozluźniona i miękka, zatem łatwo wyczujemy pod nią wszelkie zmiany. Samobadania jąder powinno się również dokonywać minimum w kilka godzin po odbytym stosunku płciowym, kiedy narządy nie są obrzmiałe z bardziej naturalnych przyczyn.

Co więcej, każde z jader należy badać osobno, delikatnie uciskając je kciukiem i palcem wskazującym. Celem takiego badania będzie wykrycie różnego rodzaju zgrubień, małych guzków i nierówności, choć naszą uwagę powinno zwrócić również ewentualne obrzmienie czy zaczerwienienie moszny. Warto przy tym pamiętać, iż regularne samobadanie może pomóc nam szybko i trafnie rozpoznać raka jąder oraz podjąć niezbędne leczenie farmakologiczne lub chirurgiczne. Dodajmy w tym miejscu jeszcze, iż zachorowanie na nowotwory jąder w znacznej większości dotyczy panów po 40. roku życia, zatem im przede wszystkim nadzy zasugerować samodzielne badanie się.