Jak zapobiec powstaniu żylaków?

zapobieganie-zylakomŻylaki kończyn dolnych to uciążliwa przypadłość, z którą borykają się szczególnie kobiety. Z biegiem czasu, początkowe objawy w postaci uczucia ciężkości nóg, bólu w trakcie chodzenia i stania, nocnych skurczów łydek i obrzęków kostki, przeistaczają się w nieestetyczne naczynka, a następnie w groźne dla zdrowia żylaki.
Nieleczone żylaki mogą doprowadzić do zakrzepicy żył powierzchownych, choroby zakrzepowej żył głębokich, a nawet niebezpiecznego dla życia zatoru płucnego. Dlatego tak ważna jest odpowiednia profilaktyka oraz podjęcie leczenia we wczesnych stadiach rozwoju schorzenia.

PROFILAKTYKA ŻYLAKÓW NÓG

W zachowaniu naczyń krwionośnych we właściwej kondycji pomaga kontrola wagi. Nadwaga i otyłość sprzyja powstawaniu niewydolności żylnej. Na uelastycznienie ścian żylnych oraz zwiększenie dynamiki przepływu krwi wpływa aktywność fizyczna. Zaś w przypadku siedzącego trybu życia (np. praca za biurkiem) należy co pewien czas robić przerwy na pobudzenie krążenia (zginanie nóg, przysiady, poruszanie palcami stóp).

Niezbędna jest również rezygnacja z odzieży utrudniającej krążenie, tj.: obcisłe spodnie, skarpetki (podkolanówki, zakolanówki) ze ściągaczami. Zdrową alternatywą dla ciasnych pończoch utrudniających prawidłowy przepływ krwi są specjalne rajstopy lecznicze. Panie powinny do minimum ograniczyć chodzenie w obuwiu na wysokim obcasie (szczególnie niestabilnych szpilkach) na rzecz wygodniejszych butów na płaskiej podeszwie. Wówczas ryzyko powstania uczucia zmęczenia i ciężkości nóg oraz obrzęku kostki i łydki będzie znacznie mniejsze.

Aby zapobiec pojawieniu się żylaków należy także zrezygnować z długotrwałej ekspozycji nóg na słońcu oraz wizyt w solarium i w saunie. Poddawanie działaniu wysokich temperatur jest jedną z przyczyn schorzeń naczyń żylnych, dlatego niewskazane są również gorące kąpiele rozszerzające naczynia krwionośne oraz powodujące pękanie naczynek. Ponadto trzeba unikać długotrwałego stania i siedzenia w niezmienionej pozycji, a nawet zakładania nogi na nogę utrudniającego prawidłowy przepływ krwi z nóg.

W zachowaniu zdrowia nóg pomocna jest aktywność fizyczna- przede wszystkim spacery, pływanie i jazda na rowerze wzmacniająca mięśnie łydek. Sposobem na pobudzenie krążenia w żyłach jest także chodzenie po schodach oraz masaż nóg. Polecane są również zimne prysznice, a także odpoczynek z uniesionymi ku górze nogami zmniejszający zaleganie krwi w łydkach. Ponadto warto stosować dietę bogatą we flawonoidy wzmacniające ściany naczyń krwionośnych oraz zapobiegające powstawaniu żylaków (maliny, truskawki, jagody). Pomocne są także preparaty dermatologiczne- kremy i balsamy z wyciągiem z kasztanowca.

Konsekwentne zachowywanie zasad zdrowego stylu życia (aktywność fizyczna, zbilansowana dieta) oraz wykluczenie groźnych w skutkach nawyków (palenie papierosów, spożywanie alkoholu) wpływa na zmniejszenie ryzyka wystąpienia żylaków nóg, a w razie ich pojawienia się znacząco łagodzi dolegliwości i objawy towarzyszące temu schorzeniu.