Jak zatrzymać wypadanie włosów?

sposoby-na-wypadajace-wlosyNadmierne wypadanie włosów to problem, z którym borykają się zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Powody zaistnienia tej nieestetycznej przypadłości są różnego rodzaju. Może ją wywołać niewłaściwa pielęgnacja, na przykład częste koloryzowanie, rozjaśnianie, trwała ondulacja, intensywna stylizacja prostownicą lub lokówką. Przyczyną wypadania włosów bywają zaburzenia hormonalne- wśród panów nadmiar testosteronu, który uszkadza cebulki włosa, natomiast u pań niedobór estrogenów lub przebyta ciąża i poród. Niektóre leki, szczególnie antybiotyki, również mogą działać niekorzystnie na kondycję włosów, a ich wypadanie bywa także skutkiem wielu chorób, a także efektem długotrwałego stresu, czy niewłaściwej diety.

Proces utraty włosów może przebiegać jednolicie na całej powierzchni głowy albo w formie łysiejących obszarów– u mężczyzn najczęściej na czole i czubku głowy, a u kobiet wzdłuż przedziałka.
Powstrzymywanie wypadania włosów warto rozpocząć od wprowadzenia odpowiednio zbilansowanej diety. W codziennym menu powinny znaleźć się produkty bogate w witaminy i minerały- przede wszystkim witaminę A (tłuszcze rybne, wątróbka, marchewka), witaminy z grupy B (produkty zbożowe, orzechy, warzywa strączkowe), a także białko (przetwory mleczne), magnez (warzywa liściaste, grube kasze), cynk (pestki dyni, mięso), żelazo (żółtka jaj, fasola, śliwki), biotyna- witamina H (wątróbka wołowa, drożdże, czekolada), selen (płatki kukurydziane, otręby, pomidory) i krzem (zioła- skrzyp, pokrzywa),

Jeżeli podejrzewamy, że przyczyną wypadania włosów jest nieodpowiednia pielęgnacja i poddawanie szkodliwemu działaniu czynników zewnętrznych (np. farbowanie środkami zawierającymi amoniak), to wówczas należy zrezygnować z intensywnej stylizacji i inwazyjnych zabiegów na rzecz odżywiania cebulek włosów i naprawy zniszczeń wzdłuż całych kosmyków.

Walkę z nadmiernie wypadającymi włosami możemy wesprzeć domowymi sposobami opartymi na działaniu naturalnych składników. Mogą to być pasty nakładane na skórę głowy- z pokrzywy, łopianu, kozieradki, brzozy i czarnej rzepy albo płukanki z ziół bogatych w krzemionkę (skrzyp polny, rozmaryn, pokrzywa). Pomocne bywają także maseczki- z żółtka jajka i olejku rycynowego, z oliwy i miodu, z oleju musztardowego i henny, a nawet z soku z cebuli.

Warto także sięgnąć po specjalistyczne szampony (np. Ducray Anaphase, Fitoval). Najczęściej zawierają one takie składniki jak monoxidil, procyjanidyna, L-karnityna, czy biotyna, które poprawiają kondycję włosów, stymulują ich porost i zmniejszają skłonność do wypadania.

Działanie szamponu uzupełnią leki. Mogą być w postaci tabletek (Forte Pharma, Inneov), ale także żelu (Dermena Men), sprayu (woda pokrzywowa), odżywki (Farmona Saponics), czy toniku (Dermena Men). Lekarstwa zapobiegające łysieniu bywają również w postaci ampułek w zestawie do jedno-, dwu- lub trzymiesięcznej kuracji, na przykład Vichy Mercos Aminexil.

Zdecydowanie droższym sposobem walki z postępującym łysieniem jest wizyta w specjalistycznym gabinecie i poddanie się zabiegowi mezoterapii, polegającym na wstrzykiwaniu w skórę głowy odpowiedniej dawki leku.

W wielu przypadkach nadmierne wypadanie włosów można zatrzymać, a nawet odwrócić ten proces ożywiając martwe cebulki specjalistycznym preparatem. Warto jednak wcześniej pomyśleć o działaniach profilaktycznych zapobiegających powstawaniu nieestetycznych przerzedzeń. Właściwa dieta i regularne zabiegi pielęgnacyjne dostosowane do indywidualnych potrzeb pozwolą cieszyć się bujną fryzurą przez wiele lat.