Jak zrobić relaksacyjny masaż pleców?

masaz-plecow-krok-po-krokuBól kręgosłupa może zdarzyć się każdemu. Nie zawsze dolegliwość ta dotyczy osób pracujących przy komputerze. Coraz częściej borykają się nią uczniowie siedzący na co dzień w ławkach szkolnych, a z pewnością jest to częsta przyczyna złego samopoczucie kobiet w ciąży. Dlatego masaż krzyża może przydać się wielu osobom. Pewnie ciężko samemu się masować, dlatego najlepiej poprosić bliską osobę by go wykonała lub iść do profesjonalisty na masaż dobrany do wieku, jak też bólu pleców. Może to być ból pod łopatkami lub też w okolicy lędźwiowej, dlatego rodzaj wykonywanego masażu musi być odpowiednio wykonany, zwłaszcza u kobiet w ciąży, które nie powinny być masowane ani w okolicach brzucha, ani też po lędźwiach. Dzięki niemu można wypocząć, zapomnieć o obowiązkach i zregenerować siły przed trudnym następnym dniem pracy. A jak wykonać masaż relaksacyjny, który rozluźni mięśnie i psychikę ?

  • Należy zaopatrzyć się w dobrą oliwkę do masażu lub olejek.
  • Wykonawcą masażu będą zręczne dłonie bliskiej osoby, nic więcej nie potrzeba.

Każdy masaż zaczyna się od głaskania. Wykonuje się wzdłuż i w poprzek mięśni ciała. Silne i energiczne głaskanie pobudza, delikatne i powolne relaksuje, może też wprowadzać w stan ułatwiający zasypianie. Nowością jeśli chodzi o dodatek do masażu, może być lekkie łaskotanie. Obecnie już istnieją salony łaskotania, to także może być bardzo przyjemny efekt podnoszący poziom endorfin w organizmie. Zamiast maści i plastrów na bóle pleców z pewnością głaskanie będzie, jeśli nie bardziej pomocne, to przyjemniejsze.

Kolejno wykonujemy rozcieranie przy pomocy kolistych ruchów obiema dłońmi. Nacisk jaki będzie odczuwalny powinien przechodzić stopniowo od słabszego do bardziej natężonego. W każdym miejscu na plecach wykonuje się trzy okrężne ruchy uciskowe. Cały czas pamiętamy o kolejności masowanych partii ciała, zaczynając od dołu – odcinka lędźwiowego – przechodząc stopniowo do góry, pamiętając o masażu mięśni szyjnych. Potem można przejść do fazy ugniatania, energicznego lub powolnego, wykonujemy je całą dłonią jak też palcami; najlepiej wszystkimi naraz. Daje to lepsze efekty pobudzając krążenie i rozluźniając naraz większe partie mięśni.

Masaż cały czas powinien być przyjemny dla osoby masowanej, więc należy używać olejku oraz tak masować by druga osoba nie odczuwała bólu, ból pod wpływem masażu ma ustępować. Następnie można zastosować popularne oklepywanie. Wiele osób niestety zabiera się do tego źle. Po pierwsze powinno być ono delikatne, po drugie wykonane otwartymi dłońmi czy też samymi koniuszkami palców w poprzek mięśni pleców – nigdy wzdłuż. Na koniec znów staramy się wyciszyć ciało poprzez głaskanie.