Jaka jest skuteczność leczenia medycyną chińską?

medycyna chińskaZastanawialiście się kiedyś jak Polacy reagują na hasło medycyna niekonwencjonalna? Na ogół jak jej temat pojawia się w towarzystwie, automatycznie pojawiają się także żarty. Mimo iż postawa taka jest niezwykle ugruntowana w naszych rodakach, jej zasadność jest praktycznie równa zeru. Oczywiście krytykując taką sytuację nie mamy jedynie na myśli kultury dyskusji, ale przede wszystkim absolutny brak merytorycznych podstaw. Medycyna wschodu może się bowiem pochwalić naprawdę potężnym dorobkiem oraz niektóre jej odkrycia często wykorzystywane są przez medycynę konwencjonalną.

Nie powinniśmy się śmiać ze wschodnich metod leczenia chociażby dlatego, że ich tradycja jest naprawdę wielowiekowa. Pierwsze doniesienia na temat niektórych technik pochodzą z 3-tysięcznego roku p.n.e. Tak potężny przedział czasowy sprawia, że medycyna niekonwencjonalna miała naprawdę dużo czasu na ukształtowanie swoich zasad oraz ich dopracowanie. Co więcej, setki lat mogły zostać wykorzystane także na sprawdzenie skuteczności podejmowanych działań oraz wyeliminowanie rozwiązań nieefektywnych.

Podstawą leczenia w wykonaniu medycyny chińskiej jest uświadomienie sobie, że organizm nie składa się z poszczególnych organów i arterii, a stanowi spójną całość. Utrzymywanie zdrowia nie opiera się zatem o zapewnianie doraźnego leczenia konkretnych chorób, a raczej zabiegi dbające o kondycję całego organizmu. Poza tym wschodni lekarze wierzą, że przez ciało ludzkie przechodzą liczne linie energetyczne. Być może i na pierwszy rzut oka stwierdzenie takie wydaje się być śmieszne, zastanówcie się jednak. Linie energetyczne są przecież innym nazewnictwem dla układu nerwowego. W ten sposób jego stymulowanie jest działaniem podobnym do tych, które podejmuje się w nurcie medycyny konwencjonalnej.

Bardzo ciekawa jest sytuacja, w której osoby śmiejące się z medycyny tradycyjnej wchodu, mimowiednie korzystają z jej odkryć. Dla przykładu wystarczy podać chociażby aromaterapię. Masaże i kąpiele przy udziale olejków eterycznych są przecież niezwykle często stosowane w centrach odnowy biologicznej. Kolejnym, modelowym przykładem może się stać chociażby akupunktura lub akupresura. Zabiegi stają się coraz bardziej popularnym sposobem na uzyskanie równowagi. Najczęściej jednak nieświadome wykorzystywanie medycyny niekonwencjonalnej odbywa się za sprawą homeopatii. Leczenie podobnego podobnym pojawia się przy okazji alergologii, czy w farmaceutyce.

Oczywiście medycyna niekonwencjonalna to nie jedynie zabiegi, czy naturalne leki. W ramach tego pojęcia mieszczą się także liczne naturalne suplementy diety. Wśród nich wyróżnić można substancje poprawiające nastrój, dodające energii, czy zwiększające koncentrację. Nowoczesny człowiek coraz częściej sięga w supermarkecie po tego typu produkty. Są one bowiem nie tylko skuteczne, ale także zdrowe oraz pozbawione skutków ubocznych.