Kiedy trzustka boli po alkoholu?

skutki-picia-alkoholuTrzustka to z całą pewnością jeden z najważniejszych organów w naszym ciele. Narząd ten pełni ważną funkcję w procesie trawienia. Warto wiedzieć, że nie wszystkie produkty mają pozytywny wpływ na funkcjonowanie trzustki. Niektóre z nich mogą prowadzić do poważnych uszkodzeń. Jednym z takich czynników jest alkohol.

Przyjęło się sądzić, że działanie alkoholu osłabia przyjmowanie tłustych posiłków w trakcie jego picia. Niestety nie jest to prawdą. Zdaniem lekarzy jest zupełnie odwrotnie – tłusty posiłek w połączeniu z trunkami alkoholowymi może jeszcze bardziej obciążać trzustkę, prowadząc do poważnych schorzeń. Uszkodzenia, które powstają w trzustce na skutek nadużywania alkoholu najczęściej są nieodwracalne i mogą prowadzić zarówno do stanów zapalnych, jak i do rozwoju choroby nowotworowej.

Szczególnie groźny jest przebieg raka trzustki, zwłaszcza jeśli choroba zostanie zdiagnozowana w zaawansowanym stadium. Wówczas bezskuteczne może okazać się zarówno leczenie operacyjne, jak i chemioterapia czy radioterapia. O trzustkę należy więc dbać, zwracają uwagę przede wszystkim na swoją dietę oraz nawyki żywieniowe. Trzustka boli po alkoholu, gdyż alkohol jest jedną z najbardziej niebezpiecznych toksyn docierających do naszego organizmu. Szkodliwy wpływ alkoholu był już wielokrotnie badany i opisywany.

Napoje z procentami nie tylko niszczą trzustkę, ale dodatkowo mają wpływ także na pozostałe narządy, takie jak żołądek, dwunastnica czy wątroba. Nadmierne spożywanie alkoholu ma także wpływ na ośrodkowy układ nerwowy. Jednak to właśnie trzustka wydaje się należeć do grupy narządów, którym alkohol szkodzi najbardziej. Objawy i przyczyny chorej trzustki bardzo często mają swoje podłoże właśnie w nadużywaniu alkoholu. Alkohol może prowadzić zarówno do rozwoju ostrego, jak i przewlekłego zapalenia trzustki.

Aby uszkodzić trzustkę alkoholem wcale nie trzeba wypijać dużych ilości napojów z procentami. Im regularniej sięgamy po takie trunki, tym większe prawdopodobieństwo, że uszkodzimy sobie trzustkę. Zniszczeniu ulegają przede wszystkim warstwy trzustki, które są odpowiedzialne za wydzielanie enzymów trawiennych oraz te, które produkują insulinę. Hormony trzustki to także glukagon oraz somatostatyna, ale to insulina wydaje się mieć najważniejsze znaczenie.

Osoby nadużywające alkoholu często nie zdają sobie sprawy, że w ich organizmie może rozwijać się groźna choroba trzustki. Tymczasem bagatelizowane objawy zapalenia trzustki mogą prowadzić do rozwoju choroby nowotworowej.