Leczenie wzjg ziołami

ziołolecznictwoWzjg to poważna choroba, która powinna być poddana jak najszybszemu leczeniu. Oczywiście, większość osób decyduje się na kurację sterydami, a kiedy ona zawiedzie, sięgają po innowacyjne leczenie biologiczne. Natomiast ostatecznością jest zabieg chirurgiczny, wykonywany zwykle w najcięższej postaci choroby. Jednak w ostatnim czasie duże się też mówi o naturalnych metodach leczenia, którego podstawą są zioła. Należy wspomnieć, że za ich pomocą jesteśmy w stanie łagodzić uciążliwe objawy wrzodziejącego zapalenia jelita grubego jak np. biegunkę czy wzdęcia.

Na uwagę zasługuje fakt,  że mnóstwo ziół leczniczych posiada właściwości rozkurczowe, łagodzące podrażnienia, ale tylko wtedy gdy stosowane są z umiarem. Przede wszystkim, nigdy nie powinniśmy stosować ziół na własną rękę, zwłaszcza azjatyckich, tylko ich dobór zawsze należy skonsultować z lekarzem. Z pewnością, najbezpieczniej jest je zakupić w aptece lub wyhodować we własnym ogródku. W pierwszej kolejności wspomnimy tu o rumianku, działającym przeciwskurczowo. Ponadto, posiada on właściwości przeciwzapalne, antybakteryjne i przeciwuczuleniowe, w związku z czym często jest wykorzystywany w leczeniu wzjg. Otóż, jest on niezastąpiony w przypadku bólów brzucha oraz mocnych skurczów. Warto dodać, że mogą go również przyjmować najmłodsi i przyszłe mamy, ponieważ jest w zupełności dla nich bezpieczny. Nie zapominamy tu o mięcie posiadającej również właściwości terapeutyczne. Należy zaznaczyć, iż wspomaga ona trawienia, a także pomaga w zwalczaniu wzdęć. Nie mniej skuteczna w łagodzeniu symptomów chorobowych jest melisa, mająca właściwości uspokajające. Na uwagę zasługuje fakt, że pozwala ona zwalczyć podłoże stresowe, które często jest przyczyną wystąpienia wzjg. Oprócz tego, ma działanie bakteriobójcze, bowiem potrafi zlikwidować nawet bakterie odporne na antybiotyki.

Godna polecenia jest też waleriana, działająca odprężająco  i uspokajająco, a także pozytywnie wpływająca na dolegliwości trawienne. Poza tym, działa rozkurczowo, stymulując prawidłową pracę mięśni gładkich jelit. Natomiast skutecznym środkiem na biegunki, zwykle towarzyszące wzjg, są borówka czernica, tarnina i jeżyna. Trzeba też wspomnieć o siemieniu lnianym, posiadający właściwości łagodzące podrażnienia. Z pewnością, warto sięgnąć jeszcze po dziurawca, mającego właściwości rozkurczowe. Nie mniej skuteczny jest koper włoski, powodujący rozkurczenie jelit oraz pobudzający pracę układu trawiennego. Równie pomocne są  anyż i kminek niezastąpione w walce z wzdęciami.

Jak widać, wiele ziół posiada właściwości lecznicze, dlatego warto je stosować w leczeniu wzjg, ale tylko po wcześniejszej konsultacji z lekarzem, który sprawdzi czy nie ma żadnych przeciwwskazań do ich przyjmowania. Mowa tu choćby o reakcjach alergicznych, które mogą być bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia.