Leki i zioła na regenerację wątroby

Ostropest plamistyWątroba jest elementem układu pokarmowego. Odpowiada za procesy metaboliczne organizmu, ale także oczyszcza, filtruje i magazynuje różne składniki. Krótko mówiąc wykonuje sporo pracy i w związku z tym trzeba o nią odpowiednio dbać, bo inaczej niemożliwe będzie jej prawidłowe funkcjonowanie. Na szczęście wątroba może się regenerować. Warto jednak odpowiednio ją w tym wspomagać. Pamiętajmy, że od naszych decyzji i naszego podejścia do własnego organizmu zależy to, w jakiej będzie on formie.

Regeneracja wątroby jest szczególnie ważna po przebytych chorobach. Wówczas lekarz hepatolog powinien udzielić dokładnych rad w jaki sposób dbać o zdrowie i oczywiście o wątrobę. Natomiast również w przypadku, kiedy nie dolega jej nic poważniejszego należy właściwie o nią zadbać. Ciężkostrawne i tłuste jedzenie, niezdrowe nawyki żywieniowe, zbyt duże ilości używek i lekarstw powodują, że stan wątroby ulega pogorszeniu. Jeżeli ktoś zaczyna odczuwać bóle i kolki wątroby, to znak że absolutnie należy poddać ją regeneracji. Oczywiście jeżeli dolegliwości powtarzają się, to trzeba iść do lekarza. W naszych aptekach dostępnych jest wiele różnego rodzaju leków i ziół, które wspomagają pracę i odnowę wątroby. Można wymienić tutaj chociażby Hepatil, Essentiale Forte, Raphacholin czy Cynacholin. Jeśli chodzi o środki farmaceutyczne, to trzeba jednak z nimi uważać. Ich długotrwałe i intensywne stosowanie może tak naprawdę zaszkodzić wątrobie. Poza tym często działają one również niekorzystnie na nerki.

Stosowanie ziół nie niesie ze sobą natomiast żadnych skutków ubocznych. Na drobne dolegliwości ze strony wątroby mogą pomagać mięta, rumianek czy dziurawiec. Jednak szczególnie zalecany jest ostropest plamisty. Działa on odtruwająco i regenerująco na wątrobę. Wielu specjalistów uważa, że lepiej stosować właśnie to zioło niż środki farmakologiczne. Można więc kupić pastylki o nazwie Sylimarol albo sporządzać ziołowe herbatki czy nalewki z suszonych owoców ostropestu plamistego. Niewątpliwie bardzo ważna jest także odpowiednia dieta, która nie obciąża wątroby. Najlepiej jeść kilka drobnych posiłków. Wszystko powinno być lekkostrawne i prawie bez tłuszczu. Zamiast smażenia zaleca się gotowanie i pieczenie w folii. Ważne jest ograniczanie używek. Wiele osób nie szanuje odpowiednio swojej wątroby aż do momentu, kiedy zaczynają odczuwać dolegliwości z jej strony. Trzeba jednak pamiętać, że mogą się one pojawić dopiero, kiedy gruczoł ten będzie już częściowo uszkodzony. Często okazuje się wówczas, że zmiany są nieodwracalne. Lepiej więc odpowiednio wcześnie temu zapobiegać.