Piękne, estetyczne wnętrza to nie tylko eleganckie meble i stylowe dodatki, ale również ładne i czyste ściany o oryginalnych barwach. Zmiana ich koloru pozwala nie tylko odświeżyć pomieszczenia, ale – przy diametralnej zmianie barwy – również sprawić, że wyglądają zupełnie inaczej niż wcześniej. Każde mieszkanie przynajmniej raz na kilka lat potrzebuje takiego powiewu świeżości, jednak wybór farby do malowania ścian nie jest prosty.
Na rynku znajdziemy obecnie całe mnóstwo farb do malowania ścian różnych producentów, z których każdy zapewnia, że to właśnie jego farba odznacza się najwyższa jakością. Co oznacza jednak ta jakość? Farba musi być trwała, wydajna, dobrze kryjąca, ale równie ważny jest jej skład chemiczny, szczególnie jeśli mamy w domu alergika. Alergia to w dzisiejszych czasach bardzo częsta dolegliwość, a – jak się okazuje – alergeny mogą występować praktycznie wszędzie, należą do nich także składniki farb do malowania ścian. Wielu producentów oferuje jednak emulsje pozbawione substancji alergennych. Jakie to farby?
Przede wszystkim opakowanie powinno być oznaczone atestem Towarzystwa Alergologicznego, co oznacza, ze farba nie zawiera składników uczulających, ewentualnie zawiera ich znikome ilości. Najczęściej to farby wodorozcieńczalne, które nie zawierają chemicznych rozpuszczalników ani amoniaku, nie są także toksyczne dla środowiska naturalnego. Ich niewątpliwie dużą zaletą jest łatwość rozprowadzania, ponadto bardzo szybko schną po malowaniu i nie wydzielają uciążliwych zapachów.
Przy malowaniu domu alergika powinniśmy jednak zwracać uwagę nie tylko na składniki zawarte w farbach. Równie ważne jest, aby farba nie tworzyła chropowatej, nierównej powierzchni, gdyż w mikro szczelinach z łatwością osiadałby kurz, który również powoduje podrażnienia u alergików. Produkt powinnien także być łatwo zmywalną farbą.
Przed przystąpieniem do malowania ścian, należy odpowiednio przygotować ich powierzchnię. Niekiedy wymaga to usunięcia starej warstwy farby, a co za tym idzie drapania i szorowania ścian, a to – jak wiadomo – wiąże dużym bałaganem, a przede wszystkim zapyleniem powietrza. Unoszące się w przestrzeni i wdychane z powietrzem kurz i pył oraz mikrocząsteczki farby są szkodliwe dla każdego, nie mówiąc już o alergikach, dla których takie warunki mogłyby być naprawdę groźne. Alergicy w czasie takiego remontu nie powinni zatem przebywać w mieszkaniu.