Masaż w czasie porodu

masaż w czasie porodu

 W pierwszej kolejności należy wspomnieć o tym, iż masaż podczas porodu, stanowi jedną z podstawowych metod łagodzenia bólu porodowego. Przede wszystkim, dzięki niemu przyszła mama może się rozluźnić i pozbyć napięcia związanego z porodem. Z pewnością, w czasie porodu jest wskazane masowanie części lędźwiowo-krzyżowej, gdyż nerwy dochodzące do miednicy zlokalizowane są w tej części kręgosłupa.

Na uwagę zasługuje fakt, że kobiety ciężarne najczęściej potrzebują dotyku w trakcie skurczów. Oczywiście, technika masażu, rodzaj ucisku i tempo masowania muszą być dostosowane osobno do każdej kobiety. Ponadto, masować rodzącą może nie tylko położna, ale i mąż, który bierze czynny udział w przyjściu na świat wspólnego dziecka. Oprócz tego, masując swoją partnerkę, przynosi jej ulgę oraz zacieśnia z nią więzy, podkreśla swoje zaangażowanie. Trzeba wspomnieć o tym, że różnych przydatnych technik masażu w trakcie porodu można się nauczyć w szkole rodzenia, dzięki czemu później dany mężczyzna będzie czuł się pewniej, masując swoją ukochaną.

Przede wszystkim, zanim zaczniemy masaż, warto zapytać kobietę, w którym miejscu ją masować i jaką wybrać technikę, ponieważ wyczuwa ona intuicyjnie, co jest w stanie jest przynieść ulgę w cierpieniu. Nie zapominamy o tym, że pomieszczenie, w którym dokonujemy masażu, powinno być dobrze nagrzane. Nie ulega wątpliwości, iż dłonie należy także rozgrzać przed masażem, najlepiej pocierając jedną o drugą. Z pewnością, jak najbardziej podczas masażu pożądane są olejki aromatyczne, które zmniejszą siłę tarcia rąk o skórę. Ważne jest to, by kobieta podczas masażu zajmowała wygodną pozycję dla siebie, w związku z czym bardzo pomocne mogą okazać się poduszki. Na uwagę zasługuje fakt, że ruchy osoby masującej powinny być zgodne z oddechami rodzącej.

Nie każdy też wie o tym, iż część krzyżową można masować za pomocą strumienia prysznica. Poza tym, podczas masażu pleców przydatny może się okazać wałek masujący, zaś ból odcinaka lędźwiowego można złagodzić za pomocą dwóch piłek tenisowych, którymi wykonujemy okrężne ruchy. Ponadto, w trakcie zabiegu możemy wykorzystać woreczek z pestkami wiśni, które wcześniej należy podgrzać. Równie skuteczny w łagodzeniu uczucia bólu jest masaż na zimno wykonywany kostkami lodu. Natomiast, kiedy nie mamy pod ręką żadnego przyrządu, wykorzystujemy własne dłonie, aby złagodzić ból rodzącej i ją odprężyć.

Jak widać, masaż w trakcie porodu jest bardzo wskazany, ponieważ rozluźnia miednicę, a co za tym idzie minimalizuje ból porodowy.