Miesiączkowe bóle głowy

Ból głowy a menstruacjaKażda kobieta z pewnością doskonale zdaje sobie sprawę, jak nierzadko uciążliwe i dokuczliwe bywają różnego rodzaju dolegliwości związane z menstruacją. Oprócz ogólnego osłabienia organizmu, drażliwości, nudności czy uczucia zmęczenia mogą to być również silne bóle głowy czy zaburzenia równowagi.

Jak się jednak okazuje, obecnie istnieje mnóstwo skutecznych sposobów samodzielnej walki z bólem głowy czy dolegliwościami migrenowymi podczas miesiączki. Uporczywe, długotrwałe lub nasilające się dolegliwości bez widocznej poprawy można bowiem z powodzeniem usunąć, stosując nie tylko popularne i dość mocne leki przeciwbólowe, ale także naturalne, na przykład ziołowe preparaty lecznicze.

Wśród dolegliwości menstruacyjnych kobiety często wskazują między innymi silne bóle głowy w okolicy skroniowej, które nie zawsze ustępują samoistnie. Tego rodzaju dolegliwości migrenowe, wynikające z naturalnych zmian zachodzących w organizmie kobiety mogą również nasilać się wskutek silnego stresu, braku snu czy długotrwałego zmęczenia. Aby zatem lepiej znosić miesiączki zaleca się przede wszystkim unikanie stresujących sytuacji oraz innych czynników, które mogą nasilać objawy. Warto wiedzieć, że przypadku bólów głowy podczas miesiączki zazwyczaj nie występują zaburzenia widzenia, aczkolwiek kobieta może skarżyć się na nadwrażliwość na światło czy dźwięki.

Bólom głowy podczas menstruacji nierzadko towarzyszą jednakże chwilowe zawroty głowy, najczęściej pojawiające się przy wstawaniu. To z kolei może sygnalizować zmiany w pracy naczyń krwionośnych, na wskutek spadku kobiecych hormonów, estrogenów. Objawy takie nie powinny nas co prawda zbytnio niepokoić, warto jednakże zdawać sobie sprawę, iż mogą one powracać także w okresie menopauzy. Symptomom tym mogą także towarzyszyć silne dreszcze, nadmierna potliwość, mdłości a nawet wymioty.

Alternatywą więc dla tradycyjnego, farmakologicznego leczenia bólów głowy podczas miesiączkowania może być zatem kuracja ziołowa, uśmierzająca ból i powodująca rozluźnienie napięcia nerwowego. Zamiennikiem naturalnych metod, jednakże o znacznie bardziej długofalowym działaniu, które szybko wyeliminuje problem na stałe jest tak zwana zastępcza terapia hormonalna. Polega ona na stosowaniu w ostatnim tygodniu cyklu menstruacyjnego specjalnych plastrów lub żeli zawierających estrogen.