Nadmierne owłosienie u dzieci

hirsutyzm-dzieciecyU każdego dziecka rodzaj, kolor oraz gęstość owłosienia jest na ogół uzależniona od czynników genetycznych. Owłosienie ciała niekiedy wiąże się także z poziomem androgenów, które mogą uaktywnić się w okresie dojrzewania. Jeśli jednak na ciele dziecka w stosunkowo krótkim czasie pojawiły się znaczące zmiany związane z ilością włosków, wówczas warto skonsultować się z lekarzem.

Istnieje wiele różnych przyczyn występowania nadmiernego owłosienia u dzieci. W wielu przypadkach winna okazuje się być tarczyca, a właściwie jej zaburzone funkcjonowanie. Hormony tarczycy mają bezpośredni wpływ na nadmierne owłosienie, które u dzieci może pojawiać się na ramionach, brzuchu, a także w niektórych partiach pleców. Inną przyczyną występowania nadmiernego owłosienia u dzieci może być choroba o nazwie hirsutyzm. Schorzenie to objawia się ciemnym i mocnym owłosieniem, a może objawiać się już w okresie wczesnego dzieciństwa. By jednak skutecznie zdiagnozować hirsutyzm, konieczne jest odwiedzenie lekarza, który zleci wykonanie specjalistycznych badań. Na ogół konieczne jest zmierzenie stężenia testosteronu oraz innych męskich hormonów.

Hirsutyzm dotyka głównie dziewczynki, a samo schorzenie najczęściej wiąże się z występowaniem podwyższonego poziomu hormonów męskich, czyli androgenów. W przypadku podejrzenia tego schorzenia konieczna jest wizyta u lekarza endokrynologa, gdyż to właśnie on jest w stanie fachowo ocenić stężenie testosteronu oraz innych hormonów typowych dla płci męskiej. Leczenie hirsutyzmu może odbywać się na wiele sposobów – najbardziej powszechne jest leczenie fizyczne, chemiczne oraz systemowe. W przypadku dzieci szczególną uwagę należy zwrócić na naturalne leczenie hirsutyzmu, które jest znacznie bezpieczniejsze. Pozytywne efekty może przynieść także picie wyciągu z ziela wierzbownicy i wierzbówki – taki napar odznacza się działaniem przeciwbakteryjnym, a na dodatek skutecznie zmniejsza wydzielanie łoju oraz łagodnie hamuje wzrost mieszków włosowych. Maluchom można również podawać herbatę z mięty, ponieważ zdaniem lekarzy dobrze obniża ona poziom testosteronu, przez co także w naturalny sposób można obniżyć wzrost nadmiernego owłosienia.

Problem nadmiernego owłosienia częściej dotyczy dziewczynek. Włoski mogą pojawiać się nie tylko na brzuchu czy plecach, ale także na buzi dziecka. W takich sytuacjach problemu nie należy bagatelizować, ponieważ może on być jednym z pierwszych objawów hirsutyzmu. Pamiętajmy też, że zbyt bujne owłosienie może powodować, że dziecko może zacząć czuć się niekomfortowo, a w takiej sytuacji również należy zareagować.