Nalewka z czosnku na grzybicę

sok-z-czosnkuCzosnek należy do roślin znanych z leczniczych właściwości od setek tysięcy lat. Zapiski odnalezione przez archeologów dowodzą o jego znajomości w medycynie ludowej już około pięciu tysięcy lat temu. Właściwości lecznicze czosnku znane były między innymi starożytnym Egipcjanom, Babilończykom oraz Grekom. W tym czasie zaczęto też poznawać lecznicze nalewki ziołowe, które dzisiaj także mają szerokie zastosowanie.

Chociaż powszechnie uważa się, że czosnek obniża poziom cholesterolu i zmniejsza ryzyko zachorowania na chorobę układu krążenia, to trzeba też mieć na uwadze jego antybakteryjne właściwości. Czosnek poza tym, że może być wykorzystywany do leczenia astmy czy cukrzycy, może też skutecznie zwalczać infekcje bakteryjne oraz grzybicze. Jeśli więc w naszej domowej spiżarni posiadamy już pyszną nalewkę z żurawiny oraz leczniczy sok z aloesu, wówczas być może sięgniemy po recepturę na nalewkę czosnkową, która znakomicie sprawdzi się do zwalczania grzybicy. Do przygotowania tradycyjnej nalewki z czosnku będziemy potrzebować dwadzieścia pięć dekagramów czosnku, jeden litr białego wytrawnego wina, dziesięć dekagramów jasnego miodu oraz pięćdziesiąt mililitrów spirytusu.

Czosnek należy dokładnie obrać z łusek oraz zmiażdżyć przy pomocy moździerza (można również przepuścić go przez praskę). Powstałą masę przekładamy do szklanego naczynia, zalewamy winem z dodatkiem miodu oraz spirytusem. Trunek odstawiamy na około dwa-trzy tygodnie w nasłonecznione miejsce. Po upływie tego czasu nalewkę z czosnku należy przefiltrować przez gazę lub bibułę filtracyjną, a następnie otrzymany trunek można przelać do szklanych butelek.

Czosnek w niezwykle skuteczny sposób zabija wirusy, bakterie oraz grzyby. Chociaż w aptekach można obecnie znaleźć wiele rozmaitych specyfików na bazie czosnku, to jednak o wiele lepszym pomysłem będzie samodzielne przygotowanie nalewki czosnkowej na grzybicę. Będzie ona naturalnym środkiem wspomagającym eliminację grzybów i bakterii, a dodatkowo wzmocni odporność naszego organizmu. Nalewka czosnkowa może być stosowana w celach leczniczych oraz profilaktycznych, oczywiście pod warunkiem, że nie mamy przeciwwskazań do spożywania czosnku. Z nalewki czosnkowej powinny zrezygnować przede wszystkim osoby cierpiące na zaawansowane schorzenia nerek, borykające się z chorobami żołądka oraz jelit, a także pacjenci, u których zdiagnozowano uczulenie na czosnek. Tego rodzaju trunek nie jest także wskazany osobom z niskim ciśnieniem krwi.