Niedobór witaminy B a trądzik

 

walka z trądzikiemNie ulega wątpliwości to, że trądzik to poważny problem, z którym przeważnie zmagają się nastolatki, ale nie jest normą, ponieważ może wystąpić także u dzieci i dorosłych. Przede wszystkim, utrudnia normalne funkcjonowanie, ponieważ osoby z problemami skórnymi często się wstydzą pokazywać publicznie z obawy, że wszyscy będą się na nie patrzeć jak na dziwolągi. Niestety, większość osób skupia się tylko na leczeniu skutków trądziku za pomocą toników, maseczek, kremów, zamiast wyeliminować przyczyny tej dolegliwości. Otóż, nieliczni mają świadomość tego, że może go powodować brak witamin z grupy B, a więc należy tylko zaopatrzyć w nie organizm, by poprawić swój wygląd?

Jakie witaminy z grupy B w szczególności wpływają na stan naszej skóry?

Na początku należy zaznaczyć, że tak naprawdę na nasze zdrowie i wygląd wpływa cały kompleks witamin B, gdyż posiadają wiele cennych właściwości leczniczych. Na uwagę zasługuje fakt, że walce z trądzikiem skuteczna jest witamina B7, znana też jako biotyna. Oczywiście, nie bez przyczyny nazywana jest witaminą urody lub piękności, ponieważ przywraca zdrowy wygląd naszej skórze i co najważniejsze zapobiega łojotokowi. A, więc gdy jej brakuje w naszym organizmie, nasz naskórek jest przetłuszczony, a co za tym idzie, pojawia się na nim trądzik. Z pewnością, piękną skórą możemy się także poszczycić, gdy do naszego organizmu dostarczana jest właściwa porcja ryboflawiny. Otóż, gdy jej nam brakuje, nasz naskórek może się łuszczyć, a czasami pojawiają się na nim szpecące pryszcze. Poza tym, zdrowy wygląd skóry w dużej mierze zależy od witaminy B3, czyli niacyny, ponieważ dzięki niej jest ona delikatna i gładka, zaś jej niedobór może powodować różne dolegliwości skórne, w tym trądzik.

W związku z powyższym widać, iż brak witamin, zwłaszcza z grupy B może mieć drastyczne skutki dla zdrowia, w szczególności skóry. Dlatego trzeba dbać o to, by w naszym menu nie zabrakło naturalnych produktach będących źródłem kompleksu witaminy B. Mowa tu przykładowo o wątróbce, pieczywie pełnoziarnistym, rybach czy warzywach strączkowych. Natomiast, gdy ich niedobór jest znaczny, warto go uzupełnić za pomocą suplementów witamin, które możemy dostać w każdej aptece, tym bardziej że nie kosztują bardzo dużo, a dzięki nim stan naszej skóry może ulec poprawie.