Normy cholesterolu we krwi

badanie cholesteroluCholesterol jest substancją występującą powszechnie w całym organizmie ludzkim. Wbrew powszechnej opinii sama jego obecność nie jest niczym złym a wręcz niezbędnym. Bierze on bowiem udział m.in. w produkcji niektórych hormonów i witaminy D. Ludzki organizm samodzielnie wytwarza 80% potrzebnego cholesterolu, podczas gdy reszta dostarczana jest w pożywieniu. O ile unormowany poziom cholesterolu działa na organizm korzystnie, zarówno jego niedobór jak i nadmiar są dla nas szkodliwe i groźne.

Wyróżnia się dwa rodzaje cholesterolu, mianowicie cholesterol HDL i LDL. Cholesterol HDL jest korzystny dla zdrowia, oczyszczając krew z nadmiaru cholesterolu LDL. Prowadząc niezdrowy tryb życia i niezdrowo się odżywiając można jednak doprowadzić do podwyższenia poziomu „złego” cholesterolu we krwi, co często kończy się groźnymi chorobami, w tym miażdżycą.

Problemy z cholesterolem są niestety powszechne w naszych czasach i są przyczyną około połowy zgonów w Polsce. Zaleca się więc kontrolować poziom cholesterolu, co jakiś czas wykonując niezbędne badania. Szczególnie osoby w średnim wieku oraz seniorzy powinni zwrócić na to uwagę. Poziom tej substancji we krwi wzrasta wraz z wiekiem, u mężczyzn najczęściej po 45 roku życia, natomiast u kobiet po przejściu menopauzy. Przyjęto, że optymalny poziom całkowitego cholesterolu we krwi powinien wynosić poniżej 200 mg/dl. Poziom od 200 do 240 mg/dl traktuje się już jako poziom podwyższony i należy skonsultować się z lekarzem, a wynik powyżej 240 mg/dl jest już uważany za poziom znacznie podwyższony i trzeba ustalić odpowiednie leczenie. Wysokość cholesterolu LDL nie powinna przekraczać 100 mg/dl, jeśli jego ilość jest większa, zaleca się wizytę u lekarza. Poziom HDL powinien wynosić powyżej 60 mg/dl, ponieważ wtedy najlepiej chroni przed chorobami. Ilość poniżej 60 mg/dl traktuje się jako niedobór.

Różne mogą być przyczyny wysokiego cholesterolu, jednak najczęstszą z nich jest niewłaściwe odżywianie się. Odpowiednia dieta, regularna aktywność fizyczna i rzucenie palenia są podstawą do obniżenia poziomu cholesterolu we krwi. Dietę antycholesterolową zaleca się stosować nie tylko osobom z tym problemem ale także wszystkim, którzy chcą zadbać o swoje zdrowe i wolą zapobiegać chorobom, niż je leczyć. Stanowi ona doskonały sposób profilaktyki przeciw miażdżycy i innym schorzeniom wynikającym ze zbyt dużej ilości tłuszczy zwierzęcych w pożywieniu.