Numery ratunkowe – Jak wzywać pomoc?

jak wzywać pomocWzywanie pomocy jest niezwykle prostym i szlachetnym zachowaniem. Nie powinno stanowić najmniejszego problemu dla każdego z nas, a mimo wszystko wielu ludziom obce jest wzywanie pomocy.
Nie ma szybszego sposobu na wezwanie odpowiedniej służby ratowniczej niż połączenie telefoniczne z numerem 112. Ten numer alarmowy działa na terenie Polski oraz Unii Europejskiej.

Co jeszcze trzeba wiedzieć o numerze 112?

Od 1991 jest regulowany na podstawie europejskiej dyrektywy o usłudze powszechnej (zachęcamy do zapoznania się z jej treścią). Rozwiązanie to zostało dokładnie przemyślane. W zależności od tego gdzie się obecnie znajdujemy, możemy skorzystać z telefonu stacjonarnego jak również telefonów komórkowych. Co ważniejsze nie potrzebujemy mieć środków na koncie a nawet aktywnej karty sim w naszym aparacie telefonicznym. Korzystając z połączenia 112 najczęściej dodzwonimy się do jednostki policji lub straży pożarnej.

W Polsce mimo wszystko Centra Powiadamiania Ratunkowego nie działają jeszcze tak sprawnie jakbyśmy chcieli. Jednak możemy być spokojni, że dyspozytor po drugiej stronie słuchawki połączy nas z odpowiednią służbą ratunkową. Ważna informacją w dobie społeczeństwa konsumpcyjnego jest fakt, że europejski numer alarmowy jest usługą całkowicie bezpłatną, bez względu na rodzaj wybranego przez nas aparatu telefonicznego. Jest to rozwiązanie tak proste, że nie trzeba jej poprzedzać żadnym prefiksem kierunkowym bez względu czy znajdujemy się w kraju czy poza jego granicami.

Zaleca się z korzystania z numer alarmowego szczególnie w sytuacji gdzie konieczna jest pomoc kilku służ ratunkowych. Nie zwalnia nas wiec to z konieczności znajomości osobnych numerów przypisanych policji, straży pożarnej, pogotowiu ratunkowemu, pogotowia gazowego czy straży miejskiej.

Dzień numeru alarmowego na terenie UEA obchodzimy 11 lutego.
Jeżeli jesteś świadkiem wypadku, sytuacji zagrażającej życiu i zdrowiu innych ludzi nie odwracaj głowy w drugą stronę. Dzwoń pod numer 112 i postępuj zgodnie z zaleceniami dyspozytora. Nie bój się, to dziecinnie proste.