Objawy i leczenie nadciśnienia tętniczego

nadciśnienie tętniczeNadciśnienie tętnicze jest chorobą cywilizacyjną, która przez wiele lat może rozwijać się w ukryciu. Warto od czasu do czasu mierzyć poziom ciśnienia, aby mieć nad tym kontrolę.

Nadciśnienie objawia się uporczywymi zwłaszcza porannymi bólami głowy, nadpobudliwością, niepokojem, kołataniem serca, pieczeniem w okolicach mostka, złym samopoczuciem. Możemy wówczas zaobserwować również zaczerwienioną twarz, a także może wystąpić częste krwawienie z nosa.

Co jeszcze trzeba wiedzieć o chorobie nadciśnieniowej?

 

Z nadciśnieniem mamy do czynienia w momencie kiedy ciśnienie skurczowe wynosi powyżej 140 mmHg, a rozkurczowe powyżej 90 mmHg. Cierpimy również wówczas na bezsenność.

Na nadciśnienie tętnicze wpływa również otyłość, siedzący tryb życia, palenie tytoniu, alkohol, stresujący tryb życia, leki zawierające sterydy, a także stosowanie środków antykoncepcyjnych. Nadciśnienie jest stwierdzane przez kilkakrotny pomiar ciśnienia o różnych porach dnia w czasie odpoczynku fizycznego.
Oprócz tradycyjnego pomiaru, ciśnienie diagnozowane jest za pomocą Holtera ciśnieniowego. Jest to pomiar całodobowy, która pozwala bardzo precyzyjnie określić wysokość ciśnienia. Obowiązkowo należy wykonać również EKG wysiłkowe oraz w stanie spoczynku, a także należy wykonać badanie dna oka.
Leczenie polega na leczeniu farmakologicznym, poprzez stosowanie diuretyków, beta brokerów oraz leków działających na centralny układ nerwowy. Poza leceniem farmakologicznym należy zastosować zmianę w trybie życia i zmienić dotychczasową dietę, poprzez eliminację tłuszczów i cukrów, zaprzestać palenia papierosów oraz ograniczyć spożycie soli. Pacjenci otyli powinni zrzucić zbędne kilogramy. Pacjenci w dobrej kondycji fizycznej powinni zadbać o odpowiednią ilość ruchu.

Odpowiednio wczesne leczenie pozwoli na brak kłopotów z miażdżycą, niewydolnością sercową i nie doprowadzi do udaru mózgu i uszkodzenia nerek.
Najważniejsze jest aby zadbać o zdrowy styl życia przy nadciśnieniu, czyli być aktywnym fizycznie, odpowiednio się odżywiać, aby nie dopuścić do nadwagi. Należy również regularnie badać poziom ciśnienia.

Niehigieniczny tryb życia ma bardzo duży wpływ na rozwój tego typu choroby. Bardzo często sprawcą nadciśnienia jest spożywanie soli kamiennej. Najwięcej soli znajduje się w konserwach i daniach w proszku. Poza tym dieta powinna być obfita w magnez i wapń. Należy spożywać także owoce, warzywa oraz nabiał i ryby. Nie należy spożywać tłuszczów zwierzęcych nasyconych. Dieta zróżnicowana oraz zrzucenie zbędnych kilogramów może w zupełności zastąpić farmakoterapię. Jest to choroba przewlekła, którą ciężko wyleczyć do końca.