Objawy zakażenia bakterią Helicobacter pylori

wrzody żołądkaHelicobacter pylori jest bakterią, która odpowiada za większość przypadków chorób wrzodowych oraz dwunastnicy. Jak już zostało wspomniane jest to bakteria, ma kształt spiralny, posiada wici, które umożliwiają i ułatwiają poruszanie się w śluzie żołądkowym. Obecność Helicobacter pylori w organizmie doprowadzić może do zapalenia żołądka typu B, a co więcej, istnieje możliwość, że doprowadzi ono do powstania nowotworu. Bakteria ta posiada zdolność przylegania tylko od komórek błony śluzowej żołądka.

Jakie są objawy zakażenia i jak wygląda leczenie?
U osób zakażonych Helicobacter pylori nie zawsze pojawiają się objawy. Powodem tego jest fakt, że tylko szczepy bakterii, które mają specyficzne białka doprowadzić mogą do takich chorób jak wrzody żołądka oraz dwunastnicy, zanikowego zapalenia błony śluzowej, metaplazji jelitowej, a także raka żołądka.
Należy mieć świadomość, że do zakażenia bakterią Helicobacter pylori zazwyczaj dość może jeszcze w wieku dziecięcym. Najczęstszym sposobem zakażenia jest droga pokarmowa. Tutaj wymienić należy zanieczyszczone jedzenie, zakażoną wodę, nieodpowiednie warunki sanitarne, a także brudne ręce. Helicobacter pylori zakazić się można również od innego człowieka.
Zdecydowana większość przypadków zakażenia przebiega bez jakichkolwiek objawów. Aby rozpoznać zakażenie tą bakterią wykonuje się zazwyczaj badanie inwazyjne, jakim jest endoskopia. Istnieje również możliwość wykonania badania nieinwazyjnego, czyli mocznikowego testu oddechowego oraz badania serologicznego.
Czym objawia się zakażenie Helicobacter pylori? Przede wszystkim są to nudności oraz wymioty, uczucie pełności oraz ucisku w nadbrzuszu. Ponadto Helicobacter pylori objawiać może się tępym oraz przeszywającym bólem żołądka i dwunastnicy. Bakteria prowadzi do ostrego lub też przewlekłego zapalenia żołądka. W drugim z wymienionych przypadków Helicobacter pylori może być czynnikiem, który wywołał chorobę wrzodową, a nawet raka żołądka. Sporadycznie bakteria ta przyczynia się do powstania chłoniaka typu MALT.
Leczenie Helicobacter pylori to przede wszystkim stosowanie leczenia trójskładnikowego z pomocą dwóch antybiotyków, a także inhibitora pompy protonowej IPP przez 7 dni. Celem takiego leczenia jest całkowite usunięcie tej właśnie bakterii z błony śluzowej żołądka, czyli eradykacja. Usunięcie bakterii z organizmu może jednak być utrudnione, a powodem tego jest fakt, że Helicobacter pylori może zostać przekształcone w formę przetrwalnikową, która opiera się leczeniu. Co więcej, może spaść wrażliwość bakterii na zażywane antybiotyki. W przypadku przewlekłych dolegliwości żołądkowych, jak najszybciej należy udać się lekarza.