Pierwsza pomoc w stanach zagrożenia życia

pierwsza pomocPierwsza pomoc przedmedyczna w stanach zagrożenia życia często potrafi uratować choremu nie tylko zdrowie, ale i życie. Z tego też powodu w każdej szkole średniej powinny być obowiązkowe zajęcia z udzielania pierwszej pomocy. Kiedyś uczono tego na zajęciach z przysposobienie obronnego, ale obecnie nikt nie przykłada do tego wagi układając program edukacyjny. Jeśli ktoś chce może na własną rękę uczestniczyć kursach udzielania pierwszej pomocy, które organizowane są często przez pogotowia ratunkowe w większych miastach. Tak naprawdę dopiero kiedy staniemy przed realną sytuacją zagrożenia życia stanie się dla nas jasne, jak bardzo ważna jest nauka udzielania pierwszej pomocy. Jakie są zasady?
Przede wszystkim kiedy znajdziemy się w sytuacji konieczności pomocy nie należy wpadać w panikę. Należy poprosić kogoś by wezwał pomoc fachową a samemu przystąpić do udzielania pomocy. Na początku trzeba sprawdzić czy z poszkodowanym jest kontakt. Jeśli jest to należy go zapytać czy choruje na jakieś choroby, od tej odpowiedzi będzie zależało dalsze postępowanie.

Jeśli stwierdzimy, że być może jest to zawał, po stwierdzeniu zawału serca należy odciążyć serce kładąc chorego w taki sposób, by jego tułów był wyżej niż nogi. Należy rozluźnić jego odzież, krawat, szaliki itp. Jeśli jest to omdlenie z powodu cukrzycy należy odszukać w torbie pacjenta zastrzyki z insuliny. Zwykle można je podać w dowolne miejsce. Absolutnie nie wolno podawać choremu cukierków czy żywności na podniesienie poziomu cukru.
Jeśli z chorym nie ma kontaktu należy udrożnić drogi oddechowe i sprawdzić czy oddycha samodzielnie przykładając ucho do ust oraz obserwując ruchy klatki piersiowej.

Jeśli nie oddycha trzeba przystąpić do masażu serca oraz sztucznego oddychania. Przyjmuje się zasadę, że są 3 uciski klatki piersiowej, w taki sposób, by się ugięła, być może nawet dojdzie do złamania żeber, ale jest to normalne. A po trzech uciskach następuje jeden wdech. Tę procedurę przeprowadzamy do czasu przyjazdu karetki pogotowia, które wyręczy nas w udzielaniu pomocy w nagłych przypadkach.